تلاش برای یافتن ملی‌پوش و وکیل ربوده شده

0
190

تلاش‌ها برای یافتن عضو سابق تیم‌ملی شمشیربازی و دوستش که توسط اشرار در سیستان‌وبلوچستان گروگان گرفته شده‌اند همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان، محمداکبر چاکرزهی، فرماندار خاش روز گذشته اعلام کرد تحقیقات درباره ربوده‌شدن دو جوان تهرانی همچنان ادامه دارد و هنوز به اطلاعات دقیقی در این خصوص دست پیدا نکرده‌ایم.

سرهنگ‌ محسن عطار، رییس پلیس سیستان‌وبلوچستان نیز در این‌باره گفت: این گروگانگیری کار اشرار منطقه‌ است و تحقیقات از همان ساعات اولیه در این خصوص آغاز شده‌ است.

در همین حال منصور حقیقت‌پور، نایب‌رییس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت حامد صداقتی، شمشیرباز ربوده‌شده در محور خاش- ایرانشهر امروز با حضور مقامات ذی‌ربط در این کمیسیون بررسی می‌شود.

وی اظهار کرد: در جلسه‌ای که دیروز با علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس داشتیم بنا شد تحقیق در مورد وضعیت این شمشیرباز به محمدرضا محسنی‌ثانی، نماینده سبزوار که مسوول پرونده مرزبانان ربوده‌شده از سوی کمیسیون بود، داده شود.

وی افزود: بنا شد محسنی‌ثانی در این موضوع تحقیقات لازم را انجام دهد و گزارش این موضوع امروز در کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس بررسی شود.

محمدرضا محسنی‌ثانی، نماینده مردم سبزوار نیز در این‌باره گفت: در این راستا هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم که بتوان آن را اعلام قطعی کرد.

حمیدرضا پشنگ، نماینده خاش در مجلس نیز گفت: هنوز مشخص نیست این فرد به گروگان گرفته شده یا خیر و انگیزه‌های ربایندگان احتمالی نیز هنوز مشخص نشده است ولی در این راستا مسوولان امنیتی در حال بررسی موضوع هستند.

روح‌الله جمعه‌ای رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور نیز گفت: احتمال تسویه‌حساب شخصی در این پرونده وجود دارد!

سه جوان به نام‌های حامد صداقتی، مهدی حسینی و محمدعلی غفاری، پنج‌روز قبل به سفری تفریحی رفتند اما چهارشنبه‌شب بود که به خانواده‌هایشان خبر دادند حامد و مهدی در مسیر چابهار ربوده و محمدعلی کشته ‌شده ‌است. فردای آن روز پدر محمدعلی برای تحویل‌گرفتن جسد پسرش به‌همراه برادرش به سمت خاش حرکت کرد و ساعاتی بعد جسد تنها پسر این مرد در هواپیمایی که از زاهدان به سمت تهران حرکت می‌کرد جای گرفت.

شوهرخواهر محمد‌علی درباره این حادثه گفت: «محمدعلی و حامد از دوستان قدیمی بودند و مهدی هم دوست محمد‌علی بود که با حامد هم دوست شده‌ بود. آنها با قطار به سمت زاهدان رفتند و ماشینشان را هم با قطار به آنجا منتقل کردند. در تماس‌هایی که محمد‌علی با ما داشت گفت به کیش، قشم و چابهار رفته و خیلی هم به آنها خوش ‌گذشته ‌است.»

وی درباره آخرین ‌تماس محمدعلی گفت: «نیم‌ساعت قبل از این حادثه محمدعلی با مادرش تماس گرفته و با هم صحبت کرده ‌بودند. حتی او توضیح داده‌ بود چه سوغاتی‌هایی خریده است. او درباره سوغاتی‌ای که برای خواهرزاده‌اش هم خریده بود توضیحاتی به مادرش داده و گفته ‌بود به سمت زاهدان می‌روند تا ماشین را برای حمل به تهران به ایستگاه قطار ببرند و خودشان هم با قطار به تهران برمی‌گردند.»

نیم‌ساعت بعد از آخرین تماس محمد‌علی تلفن همراه پدر این جوان زنگ خورد و فردی غریبه به این مرد خبر داد اتفاقات بدی افتاده‌ است. شوهرخواهر محمد‌علی در این‌باره گفت: «شماره محمد‌علی روی گوشی پدرش بود اما صدای او نبود. مردی که داشت صحبت می‌کرد سوالاتی پرسید که من متوجه ‌شدم آقای غفاری به‌شدت مضطرب شد. گوشی را از او گرفتم و صحبت کردم. مردی که پشت ‌خط بود گفت مامور پلیس است بعد گفت گوشی را پیدا کرده و بعد هم توضیحاتی در مورد محمد‌علی داد آرام‌آرام به من گفت چه اتفاقی افتاده‌ است. گفت به محمدعلی و دوستانش حمله شده و حال او بد‌ است بعد گفت بهتر است خودمان به آنجا برویم.»

افرادی که به پژو پرشیای حامل سه جوان حمله‌ کردند هیچ‌چیز با خود نبردند. ‌شوهرخواهر محمد‌علی توضیح داد: همه سوغاتی‌هایی که محمد‌علی خریده ‌بود، مدارک شناسایی، تلفن همراه و پول و هرچه با خودش برده ‌بود در ماشین ‌بود. ظاهرا در مورد دو سرنشین دیگر نیز همینطور ‌است و مهاجمان هیچ ‌وسیله‌ای با خودشان نبرده ‌بودند و مدارک شناسایی آنها هم همانجا بود.

وی در مورد نحوه تیرخوردن محمد‌علی گفت: «یک تیر به پا و یک تیر به سر محمدعلی شلیک و آنطور که وضعیت جسد نشان می‌داد او درجا کشته ‌شده ‌بود. ماموران پلیس وقتی خودرو محمد‌علی و دوستانش را پیدا کردند که در حال گشت‌زنی بودند. در پیگیری‌هایی که ما انجام دادیم متوجه ‌شدیم آنها دقایقی بعد از این حادثه وقتی خودرو را رهاشده در محل دیدند مشکوک شدند و با نزدیک‌شدن به خودرو، جسد محمد‌علی را پیدا کردند.»

تحقیقات برای شناسایی مهاجمان هنوز ادامه دارد و مقامات محلی سیستان‌وبلوچستان به خانواده‌های دو گروگان زنده‌مانده اعلام کرده‌اند سرنخ‌هایی به دست آورده‌اند.

خواهر حامد صداقتی – یکی از گروگان‌ها و عضو تیم‌ملی ‌شمشیربازی- نیز در این‌باره گفت: هیچ اطلاعاتی به ما نداده‌اند و در تماس‌هایی که داشتیم فقط گفتند تیم‌های اطلاعاتی درحال بررسی موضوع هستند و سرنخ‌هایی وجود دارد ما قصد داشتیم به زاهدان سفر کنیم اما گفتند حضور شما کمکی به موضوع نمی‌کند. ما همچنان پیگیر این ماجرا هستیم اما هنوز خبری از برادرم و دوستش که گروگان گرفته ‌شده‌اند نیست.

وی درباره علت سفر برادرش گفت: حامد با دوستانش زیاد سفر می‌کرد و چون مجرد بود تقریبا همه کشور را گشته‌ بود. ما هرروز با حامد در تماس بودیم و یک‌روز قبل از این حادثه با من صحبت کرد و گفت کجاها رفته و چه چیزهایی دیده‌ است حتی به من گفت چه سوغاتی‌هایی برایم خریده و پرسید اگر چیز دیگری لازم‌ داری بگو. حال حامد کاملا خوب بود و گفت به‌زودی برمی‌گردد اما چهارشنبه‌شب بود که با پدرم تماس گرفتند و خبر ربوده‌شدن او را دادند.

خواهر حامد ادامه داد: «وضعیت روحی خانواده‌ام طوری نیست که بتوانند در تهران انتظار بکشند و احتمالا به سیستان‌وبلوچستان سفر خواهیم کرد.»

مطابق گزارش اولیه پلیس و مدارکی که در صحنه به دست آمده، خودرو حامل این سه جوان حدود ساعت هشت شب مورد حمله اشرار مسلح قرار گرفته و پوکه‌های برجامانده در صحنه نشان می‌دهد احتمالا آنها حین حرکت مورد هدف گلوله قرار گرفته و متوقف شده‌اند. به گفته یک منبع آگاه گلوله‌ای که بر سر محمدعلی زده ‌شده از فاصله‌ای نزدیک بوده و این امکان وجود دارد که او را بعد از پیاده‌کردن به قتل رسانده ‌باشند.

از آنجایی که گروگانگیران هیچ وسیله‌ای از دو فرد گروگان‌گرفته‌‌شده با خود نبرده‌ و هنوز تماسی هم برقرار نکرده‌اند ماموران با پرونده‌ای پیچیده ‌روبه‌رو هستند و همچنان سرنخ‌های موجود را مورد بررسی قرار می‌دهند.