تقلید از حرکات هشت‌پا برای ساخت ربات

0
166

پژوهشگران ایتالیایی با الهام از حرکات هشت‌پا، یک بازوی رباتیک ابداع کرده‌اند که می‌توان به راحتی از آن در فضاهای محدود استفاده کرد.

هشت‌پاها، گونه‌ای باهوش از سرپایان هستند که توانایی‌های شگفت‌آوری دارند. این موجودات می‌توانند با شاخک‌ها و مکنده‌های خود، اشیا را به دقت بررسی کنند و با فشرده کردن بدن خود در فضاهای کوچک جا بگیرند.

عجیب نیست که دانشمندان، از این توانایی هشت‌پاها الهام بگیرند تا از حرکات این موجودات تقلید کنند. دو حرکت متفاوت که هشت‌پا از خود نشان می‌دهد، دستیابی و انتقال هستند و مورد توجه خاص دانشمندان حوزه رباتیک قرار گرفته‌اند. منظور از دستیابی، نحوه گرفتن طعمه و یا اشیای دیگر توشط هشت‌پا است و انتقال، انتقال اشیا از نقطه‌ای به نقطه دیگر را شامل می‌شود و به غذا خوردن هشت‌پا کمک می‌کند.

ربات‌های نرمی که می‌توانند با این توانایی‌ها، در محیط‌های محدود و ساختاربندی نشده حرکت کنند و اشیای غیرمعمول و ناشناخته را بردارند، کاربردهایی بیش از ربات‌های محکمی دارند که به اشیا فشار وارد می‌کنند.

دکتر “باربارا مازولای”(Barbara Mazzolai)، پژوهشگر “موسسه فناوری ایتالیا”(IIT) و همکارانش با در نظر گرفتن این مفاهیم، یک بازوی رباتیک نرم طراحی کرده‌اند که به ابزار فنجان‌شکلی برای مکش مجهز است و می‌تواند در محیط‌های محدود و تحت فشار، کار کند. این بازو که از سیلیکون ساخته شده، می‌تواند با کمک لوله‌ای به قطر ۷۰ میلی‌متر، به اشیا دست یابد. این ویژگی بازوی رباتیک، به آن کمک می‌کند تا در محیط‌های صنعتی که با فشار زیادی همراه هستند و گاهی ابزار در آنها گم می‌شوند، به درستی عمل کند.

این بازوی رباتیک، با سه کابل متفاوت که آن را به تکیه‌گاه‌های سفت و سخت متصل می‌کنند، فعال می‌شود. یکی از کابل‌ها، امکان حرکت چرخشی را برای ربات فراهم می‌کند و دو کابل دیگر، در خم شدن آن موثر هستند. بازوی رباتیک، به یک رایانه شخصی متصل است و داده‌ها را به کمک یک دسته کنترل‌کننده جمع‌آوری می‌کند. این بازو می‌تواند با کمک حرکات چرخشی و عمودی، مسیر خود را در یک فضای سه‌بعدی پیدا کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مجله ادونسد ساینس نیوز، کانال‌های مایع داخل بازو، فعال‌سازی مکنده‌ها را بر عهده دارند که امکان برداشتن اجسام را در محیط‌های متفاوت فراهم می‌کند. این راهبرد خاص، بر اساس شکل و ماهیت جسم صورت می‌گیرد.