تقدیر از «مریل استریپ» با اعطای جایزه «مونت کریستو»

0
120

«مریل استریپ»، بازیگر برجسته و پرافتخار آمریکایی دوشنبه شب در مراسمی در نیویورک جایزه هنری «مونت کریستو» را دریافت کرد.

 «مریل استریپ» پس از دریافت جایزه «مونت کریستو» از سوی تئاتر «یوجین اونیل» گفت: از حضور در جایی که برای اولین‌بار در آنجا به روی صحنه رفتم بسیار خوشحالم.

تئاتر «یوجین اونیل» محلی است که «مریل استریپ» جوان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده نمایش «ییل» برای اولین‌بار به روی صحنه رفت.

جایزه «مونت کریستو» به هنرمندان تئاتری اعطا می‌شود که به روح پیشگام «یوجین اونیل»، نمایشنامه‌نویس مطرح متعهد باشند و تعهد هنری بی‌وقفه‌ای در تئاتر از خود نشان دهند.

«مریل استریپ» به عنوان یکی از بزرگترین بازیگران زن تاریخ سینما با ۱۹بار نامزدی جایزه اسکار از این لحاظ رکورددار تاریخ سینما محسوب می‌شود. وی سه‌بار در سال‌های ۱۹۸۰ برای «کرامر علیه کرامر»، ۱۹۸۳ برای «انتخاب سوفی» و ۲۰۱۲ برای «بانوی آهنین» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگری شده است.

«استریپ» در سال ۲۰۰۳ برای فیلم «ساعت‌ها» جایزه خرس نقره‌ای جشنواره برلین را گرفت، در سال ۱۹۸۹ با فیلم «فرشتگان جهنمی» جایزه بهترین بازیگر زن را از کن دریافت کرد، در سال ۱۹۸۲ بهترین بازیگر زن جوایز بافتا شد و در سال ۱۹۹۹ جایزه دوربین برلیناله را کسب کرد.

وی در سال ۲۰۰۳ جایزه افتخاری سزار فرانسه را گرفت. دو بار جایزه بهترین بازیگر زن را از اسکار سینمای ایتالیا دریافت کرده است، هفت ‌بار بهترین بازیگر جوایز گلدن گلوب انتخاب شده است و از جشنواره‌های رم و سن‌سباستین جایزه یک عمر دستاورد سینمایی دریافت کرده است.

وی در سال ۱۹۷۶ برای بازی در نمایش «۲۷ واگن پنبه» اثر تنسی ویلیامز نامزد دریافت جایزه تونی شد. آغاز فعالیت او در تلویزیون با ایفای نقش همسر یک بازیکن هاکی در مجموعه «مرگبارترین فصل» در سال ۱۹۷۷ رقم خورد.

در همان سال با بازی در فیلم «جولیا» به کارگردانی «فرد زینه‌مان» اولین تجربه سینمایی خود را به‌دست آورد.

این بازیگر توانمند با بازی در نقش اینگا (یک زن ثروتمند آلمانی که در دوران جنگ جهانی دوم تلاش می‌کند شوهر یهودی‌اش را از بازداشتگاه اسرای نازی‌ها نجات دهد) در مجموعه «کشتار همگانی» (۱۹۷۸) برنده جایزه امی بهترین بازیگری شد.

مریل استریپ با بازی در فیلم «شکارچی گوزن» (۱۹۷۸) اولین نامزدی اسکار را تجربه کرد و با بازی در «کرامر علیه کرامر» (۱۹۷۹) اولین اسکار بازیگری را گرفت.

پیشرفت او در عرصه بازیگری آنقدر سریع بود که با ایفای نقش یک بازمانده آسیب‌دیده اردوگاه لهستانی در فیلم «انتخاب سوفی» (۱۹۸۲) اسکار بهترین بازیگری را برای دومین‌بار دریافت کرد.

وی با درخشش در فیلم‌های «سیلک وود» (۱۹۸۳)، «از اعماق آفریقا» (۱۹۸۵) و «فریادی از دل تاریکی» (۱۹۸۸) و «آیرون وید» (۱۹۸۷) در مدت پنج سال، چهاربار نامزد اسکار شد.

به گزارش سینما پرس؛ استریپ دهه ۹۰ را با درخشش در نقش “سوزان ویل” آغاز کرد و نهمین نامزدی اسکار را به کارنامه‌اش افزود. نامزدی استریپ در جوایز اسکار با فیلم‌های «اقتباس» (۲۰۰۲) و «شیطان پرادا می‌پوشد» (۲۰۰۶) ادامه یافت و با فیلم «تردید» (۲۰۰۸) به افتخار رکورد کسب پانزدهمین نامزدی اسکار رسید.

www.telegraph.co.uk