تعیین قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی برای شاپرک شجری‌زاده و ادامه اعتصاب غذا در زندان کاشان

0
349

نسرین ستوده وکیل شاپرک شجری‌زاده که به دلیل افتادن روسری از سر در تاریخ ۱۸ اردبیهشت ماه در باغ فین کاشان بازداشت شد گفت صبح ۲۴ اردبیهشت ماه قرار وثیقه «سنگین» ۱۵۰ میلیون تومانی برای او صادر شده اما موکلش قادر به تهیه آن نیست و در زندان باقی مانده است. همچنین به گفته این وکیل دادگستری اتهامات خانم شجری‌زاده «تظاهر به بدحجابی» و «تشویق به فساد»عنوان شده است.

همچنین به گفته خانم ستوده شاپرک شجری‌زاده از زمان صدرو بازداشت موقت در تاریخ ۱۸ اردبیهشت ماه تاکنون دست به اعتصاب غذا خشک زده است: «فقط آب می‌خورد.»

نسرین ستوده گفت: «وقتی برای خانم شجری‌زاده قرار بازداشت موقت صادر شد او به آن اعتراض کرد و در ادامه این قرار لغو شد. اما امروز من مطلع شدم که برای موکلم قرار وثیقه سنگین ۱۵۰ میلیون تومان صادر شده که شاپرک قادر به تهیه این مبلغ سنگین نیست.»

خانم ستوده گفت: «شاپرک می‌گوید بار پیش به حجاب اجباری اعتراض داشته ولی این بار هیچ حرکت اعتراضی نداشته و در فین کاشان به همراه پسر داشته قدم می‌زده که روسری از سرش افتاده است. موکلم می‌گوید اتهاماتش را اصلا قبول ندارد چون حرکت مجرمانه‌ای مرتکب نشده است.»

نسرین ستوده با اشاره به اینکه امروز متوجه اتهامات موکلش «تظاهر به بدحجابی» و «تشویق به فساد» شده گفت: «مدارکی که مبنای اتهامات او عنوان شده، عکس‌هایی است که او در صفحه اینستاگرامش گذاشته است. اما  طبق قانون به هیچ عنوان عکس مدرکی برای اثبات جرم محسوب نمی‌شود. همچینن عملی که شاپرک انجام داده با دو اتهامی که برای او صادر شده مطابقت ندارد و عکس در فضای مجازی هم نمی‌تواند مبنای قانونی برای اثبات جرم باشد. من دفاعیه خودم را چند روز دیگر به دادگاه می‌دهم و امیدوارم که تاثیری داشته باشد و خانم شجری‌زاده آزاد شود.»

شاپرک شجری‌زاده یکی از دختران خیابان انقلاب است که اوایل اسفند ماه ۹۶ نیز به دلیل برداشتن روسری خود در خیابان قیطریه بازداشت و روز نهم اسفند ماه با قرار وثیقه آزاد شد. خانم شجری‌زاده متهم به «تظاهر به بدحجابی» و «تشویق به فساد» شده است. به گفته نسرین ستوده، وکیل او، دادگاه شاپرک شجری‌زاده برای این پرونده قرار است روز ۲۰ خرداد ماه در شعبه ۱۰۸۹ دادگاه کیفری استان تهران برگزار شود. او در حالی که یک ماه به برگزاری دادگاهش باقی مانده مجددا به اتهام بی‌حجابی در شهر کاشان بازداشت شد و مجددا به همین دو اتهام از سوی شعبه سوم بازپرسی دادسرای کاشان متهم شد. او اکنون در زندان کاشان به سر می‌برد.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ نسرین ستوده وکیل شاپرک شجری‌زاده با اظهار اینکه بازداشت سریع موکل او به همراه پسر ۹ ساله‌اش از مصادیق خشونت است گفت:‌ «من نمی‌دانم ایشان کشف حجاب کرده یا نکرده. اما سوالم این است که چرا فوری زنی به علت عدم رعایت حجاب یا بدحجابی یا لباس تنگ یا کوتاه یا داشتن روژلب بازداشت می‌شود اما در جرم‌های مانند قتل و دزدی هم به این سرعت فرد مشکوک بازداشت نمی‌شود. سوالم این است که چرا زنان روزانه باید به این شکل بازداشت شوند. این رفتارها از مصادیق خشونت علیه زنان است. »