تعلیق یک ماهه صدور ویزای آمریکا برای اتباع ۷ کشور

0
232

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با امضای فرمانی صدور ویزا برای اتباع هفت کشور از جمله ایران را به مدت یک ماه ممنوع کرد. عراق، سودان، سومالی، لیبی ، سوریه و یمن شش کشور دیگر مشمول این فرمان هستند.

فرمان تعلیق یک ماهه صدور ویزا برای هفت کشور در چارچوب وعده‌های انتخاباتی ترامپ با هدف تشدید محدودیت‌ها برای ورود مهاجران غیرقانونی به ایالات متحده آمریکاست.

در ساعات گذشته خبرگزاری‌ها گزارش داده بودند که ترامپ روز چهارشنبه سندی را امضا خواهد کرد که در آن محدودیت‌هایی برای صدور ویزا برای شهروندان کشورهای ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن برقرار خواهد شد.

خود رئیس‌جمهوری آمریکا نیز سه‌شنبه شب در توئیتر نوشته بود: «فردا [چهارشنبه] روز بزرگی برای امنیت ملی آمریکا خواهد بود. در کنار خیلی کارهای دیگر ما دیوار (بین مرز مکزیک و آمریکا) را هم خواهیم ساخت.»

فرمان روز چهارشنبه ترامپ شامل کسانی که تابعیت آمریکایی دارند و یا با وجود خارجی بودن در خاک آمریکا هستند نمی‌شود. هم‌چنین این فرمان روادیدهای دیپلماتیک و سیاسی را شامل نمی‌شود.

یکی از سندهایی که رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه امضا کرد فرمان آغاز احداث دیوار مرزی در مرز مکزیک است. هم‌چنین برنامه پذیرش پناهجو در آمریکا نیز به مدت ۳ ماه به حالت تعلیق درآمده است.

اخراج مهاجران غیرقانونی و اعمال مقررات سخت‌گیرانه برای مهاجرت به آمریکا، از مهمترین وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود.

به گزارش دویچه وله؛ او هم‌چنین وعده “ساخت یک دیوار” در مرز مکزیک داده و گفته بود در ۱۰۰ روز نخست ریاست‌جمهوری‌اش اقدا‌م‌های عملی برای اخراج بیش از دو میلیون مهاجر غیرقانونی را آغاز خواهد کرد.