تصویر رازآلود مریخ ثبت شده توسط “مارس اکسپرس”

0
201

آژانس فضایی اروپا جدیدترین تصویر مخابره شده از سیاره سرخ را منتشر کرد.

 آژانس فضایی اروپا تازه‌ترین تصویر سیاره مریخ را با عنوان “مریخ، ساعاتی پیش” منتشر کرده است.

سیاره سرخ در این عکس که توسط دوربین کاوشگر “مارس اکسپرس”(Mars Express) گرفته شده است، تصویری رازآلود از مریخ ارائه می‌دهد.

آژانس فضایی در توضیح این عکس گفت: سیاره سرخ در این تصویر که توسط دوربین “مارس اکسپرس”(سرباز کهنه کار ما) در ارتفاع ۹۵۶۴.۳۳ کیلومتری بالاتر از مریخ در تاریخ ۲ ژوئیه ۲۰۲۰ و ساعت ۱۸:۳۱:۲۶ به وقت CEST در طول گردش در مدار ۲۰۸۶۲ گرفته شده، رازآلود به نظر می‌رسد.

“مارس اکسپرس” یک مأموریت اکتشاف فضا است که توسط آژانس فضایی اروپا(ESA) انجام شده است. مأموریت “مارس اکسپرس” کاوش سیاره مریخ و نخستین تلاش مأموریت سیاره‌ای این آژانس است.

واژه “اکسپرس” در اصل اشاره به کارایی و سرعتی است که این فضاپیما برای آن طراحی و ساخته شده‌ است. با این حال “اکسپرس” بیانگر سفر نسبتاً کوتاه بین سیاره‌ای این فضاپیما نیز هست.

“مارس اکسپرس” شامل دو بخش است، یکی بخش “مارس‌اکسپرس مدارگرد” و دیگری “بیگل ۲”؛ کاوشگری که برای انجام پژوهش‌های دگرزیست‌شناسی و ژئوشیمی طراحی شده‌ است.

به گزارش ایسنا و به نقل از ESA، اگرچه این کاوشگر در قرارگیری و تکمیل برنامه پس از فرود خود بر سطح مریخ موفق نبود، اما مدارگرد از اوایل سال ۲۰۰۴ با موفقیت به انجام اندازه‌گیری‌های علمی ادامه می‌دهد که در برگیرنده تصویربرداری با وضوح بالا و نقشه‌برداری‌های کانی‌شناسی از سطح مریخ، صدا-رادار گرافی ساختار زیرسطحی تا عمق پرمافروست، تعیین دقیق ترکیب و گردش جوی و بررسی چگونگی تعامل جو با محیط میان‌سیاره‌ای است.