تصویر جدید هابل از کهکشانی با توده‌ای از رشته‌های درهم تنیده

0
147

تلسکوپ هابل از کهکشان NGC۴۶۹۶ تصویری جدید با جزئیاتی بسیار بالا ثبت کرده‌است که رشته‌های نخ‌مانندی که به هسته کهکشانی آن متصل شده‌اند نیز در آن به خوبی آشکار است.

 این کهکشان که در فاصله ۱۵۰ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته، بخشی از خوشه کهکشانی قنطورس است، گروهی متشکل از صدها کهکشان که به واسطه نیروی گرانش خوشه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

این کهکشان درخشانترین کهکشان موجود در این خوشه است و به گروهی از درخشان‌ترین و بزرگترین کهکشان‌های کشف شده در جهان تعلق دارد.

این تصویر جدید دقیق‌ترین چشم‌انداز از ساختار پیچیده این کهکشان را به نمایش می‌گذارد و با استفاده از این تصاویر گروهی از اخترشناسان بین‌المللی روی سازه‌های رشته‌مانند این کهکشان بررسی دقیق تری انجام داده‌اند.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد هریک از این رشته‌های غبارآلود وسعتی برابر ۲۰۰ سال نوری دارند و جرم آنها ۱۰ برابر بیشتر از گازی است که این کهکشان را احاطه کرده‌است. این رشته‌ها در هم تنیده شده و به سمت داخل کهکشان در گردشند و گازهای درون کهکشان را به هشته آن متصل می‌سازند.

به گزارش همشهری به نقل از لایو‌ساینس،ساختار منحصربه‌فرد این کهکشان ناشی از فعالیت‌های ابرسیاهچاله‌ای فعال است که در قلب این کهکشان جا گرفته‌است. انرژی ایجاد شده توسط این سیاهچاله منجر به گرم شدن گازهای داخلی کهکشان شده و مواد را به بیرون از کهکشان می‌راند. در واقع این کهکشان از درون درحال تخریب شدن است تا از موادی که طی این فرایند ایجاد می‌شود، چهره بیرونی آن شکل گیرد.