تصویری جدید و سه‌بعدی از بزرگترین بمب ساعتی در جهان

0
175

کشتی متعلق به جنگ دوم جهانی که در اعماق دریا در سواحل کنت غرق شده‌است،‌ به واسطه اینکه حجم زیادی مواد منفجره را حمل می‌کرده‌است، بمبی ساعتی و در آستانه انفجار است که از توانایی نابود‌سازی یک شهر بزرگ برخوردار است.
اکنون برای اولین‌بار از کشتی مملو از مواد منفجره ریچارد مونتگمری با استفاده از فناوری صوتی عکسی با جزئیاتی دقیق به ثبت رسیده‌‌است، کشتی که در سال ۱۹۴۴ پس از آنکه شکافی بزرگ آن را به دو نیم تقسیم کرد،‌در دریا غرق شد.

این کشتی که درحال حمل مهمات از آمریکا به بریتانیا بوده‌است، زمانی که در فاصله چند کیلومتری از مدخل رود تیمز قرار داشت غرق شد حامل ده‌ها بمب با قدرت تخریبی بالا بوده‌است.

این مواد منفجره وزنی برابر ۱۴۰۰ تن دارند و شامل دوهزار قطعه بمب خوشه‌ای و صدها بمب استاندارد هریک به وزن ۴۵۳ کیلوگرم هستند. در سال ۲۰۰۴ نشریه نیوساینتیست گزارش داد درصورتی که این کشتی منفجر شود می‌تواند یکی از بزرگترین انفجارهای غیراتمی در جهان را خلق کند،‌ بندر شیرنس را نابود کند و یک میلیارد پوند خسارت وارد آورد.

یک تاریخدان درباره چنین انفجاری می‌گوید ممکن است این انفجار منجر به ایجاد امواج جزر و مدی بزرگ شده و بخش‌هایی از جزیره‌های شپی، گرین و کانوی زیر سیل مدفون شوند.

آژانس Maritime and Coastline که این تصویر که با جدید‌ترین فناوری تصویربرداری صوتی ثبت شده را منتشر ساخته‌است،‌سالانه ۴۰ هزار پوند سرمایه را صرف نظارت لحظه به لحظه روی این کشتی می‌کند.

این کشتی به واسطه ایجاد منطقه ممنوعه‌ای به وسعت ۵۰۰ متر تحت حفاظت قرار دارد. دولت‌های مختلف همواره با این مشکل که با لاشه این کشتی که تفاوتی با یک بمب ساعتی ندارد، دست و پنجه نرم می‌کنند و حضور این کشتی حتی باعث شده تا پروژه ساخت فرودگاهی در نزدیکی مدخل رود تیمز به تعویق بیافتد و به عنوان یک عامل خطر همواره برسر راه آغاز این پروژه قرار داشته‌باشد.

به گزارش همشهری به نقل ازمیل آنلاین؛ تصویر سه بعدی جدیدی که از این بمب ساعتی ثبت شده یکی از واضح‌ترین تصاویری است که تاکنون از کشتی دیده شده‌‌است و حتی می‌توان با استفاده از آن محل احتمالی انبار مواد منفجره را نیز تشخیص داد و دیدگاهی دقیق‌تر از لاشه کشتی و وضعیت کنونی آن در اختیار نگهبانانش قرار دهد.

www.dailymail.co.uk