تصویربرداری از نادرترین وال جهان

0
179

دانشمندان موفق شده‌اند برای اولین بار تصویری از یکی از نادرترین گونه‌های وال را به ثبت برسانند، گونه‌ای به نام اومورا که تاکنون هیچ مورد مشاهده مستقیم و رسمی از این جاندار گزارش نشده و حتی اطلاعاتی از جمعیت آنها در جهان نیز وجود ندارد.

براساس گزارش همشهری به نقل از میل‌آنلاین،‌ این کشف در جامعه زیست‌شناسی دریایی هیاهوی زیادی به پا کرده‌است زیرا تاکنون همه بر این باور بودند که اینگونه از وال‌ها منقرض شده‌اند.

به گفته دانشمندان موسسه اقیانوس‌شناسی وودزهول که به تازگی توانسته‌اند از وال‌های کمیاب اومورا تصویربرداری کنند، طی سال‌های متوالی گزارش‌های متعددی از مشاهده این گونه از وال‌ها دریافت شده‌است،‌اما هیچ‌یک از آنها به تایید رسمی نرسیده‌است. این جانداران ظاهرا به حضور در مناطق دورافتاده علاقه دارند و یافتن آنها در دریاها کار دشواری است زیرا ابعاد بدن آنها کوچک بوده و از ۱۱ متر تجاوز نمی‌کند.

در واقع آنچه محققان از وال‌های اومورا می‌دانند را مدیون مطالعه روی هشت والی هستند که در فصل شکار علمی وال‌ها در ژاپن و جزایر کیلینگ به دام افتاده‌اند.  اما این اولین‌باری است که محققان توانسته‌اند این گونه را به صورت زنده و در زیستگاهش مشاهده کنند.

از آنجایی که این وال‌ها از بیشتر وال‌های آبی ابعادی کوچکتر دارند، دانشمندان تا مدت‌ها به اشتباه آنها را بخشی از گونه وال‌های برایدز می‌نامیده‌اند. با این‌همه روی سر وال‌های اومورا لکه‌های رنگی متقارنی وجود دارند که به خوبی هویت آنها را افشا می‌کند و دانشمندان نیز با نمونه‌برداری پوستی این‌بار توانستند گونه این وال کمیاب را به درستی شناسایی کنند. این نهنگ اولین بار در سال ۲۰۰۳ و توسط دانشمندان ژاپنی کشف شده‌است.