تصویب طرح منع پرداخت پول نقد به جمهوری اسلامی در مجلس نمایندگان آمریکا

0
119

طبق طرحی که در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده، هرگونه پرداخت پول نقد به جمهوری اسلامی ممنوع می‌شود. دولت ایالات متحده نیز ملزم شده که پیش از حل فصل دعاوی مالی با جمهوری اسلامی، کنگره آمریکا را در جریان بگذارد.

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن را جمهوری‌خواهان در دست دارند، طرحی را به تصویب رساند که مانع از پرداخت پول نقد از سوی دولت ایالات متحده به ایران خواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس بامداد جمعه (۲۳ سپتامبر / ۲ مهر) گزارش داد که این طرح با اختلافی چشمگیر به تصویب رسید. ۲۵۴ نماینده به این طرح رأی موافق و تنها ۱۶۳ نماینده به آن رأی مخالف دادند.

طرحی که حال در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده، واکنشی است به پرداخت ۷ / ۱ میلیارد دلار از سوی دولت اوباما به جمهوری اسلامی. این مبلغ در ماه ژانویه گذشته به ‌منظور حل اختلافی بر سر معامله‌ای تسلیحاتی پرداخت شد که تهران و واشنگتن پیش از انقلاب و در دوران حکومت پهلوی به امضا رسانده بودند.

پرداخت این پول نقد با آزادی ۴ زندانی آمریکایی در ایران هم‌زمان شد. جمهور‌خواهان با سیاست‌های باراک اوباما در قبال جمهوری اسلامی و توافق هسته‌ای مخالفند و مبلغ پرداختی را در آن زمان “باجی” در مقابل آزادی گروگان‌های آمریکایی ارزیابی کردند.

کاخ سفید این اتهام را کاملا بی‌اساس خوانده و بر این نکته تأکید دارد که پرداخت این پول به خاطر حل و فصل اختلافی حقوقی که پیشتر به آن اشاره شد، صورت گرفته است.

“ارز تروریست‌ها”

به اعتقاد جمهوری‌خواهان پرداخت پول نقد که نمی‌توان آن را ردیابی کرد، به کشوری که در فهرست کشورهای پشتیبان تروریسم قرار دارد، سبب می‌شود که از این پول برای حمایت مالی از تروریسم در سراسر جهان استفاده شود.

اد رویس، از حزب جمهوری‌خواه که رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و تدوین‌کننده این طرح است، ضمن اشاره به “عدم امکان ردیابی پول نقد” تصریح کرد که “پول نقد در عمل ارز تروریست‌ها است”.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این طرح همچنین متممی را شامل می‌شود که پرداخت هرگونه پول نقد به “کشورهای پشتیبان تروریسم از جمله کره شمالی” را بدون اجازه کنگره منع می‌کند.

البته طرح تصویب‌شده در مجلس نمایندگان آمریکا زمانی به قانون تبدیل خواهد شد که در مجلس سنای آمریکا نیز به تصویب برسد و شخص رئیس‌جمهور نیز آن را امضاء کند.

“شفاف‌سازی دارایی رهبران جمهوری اسلامی”

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا نیز به تازگی با تنظیم طرحی خواستار افشای دارایی‌های خامنه‌ای، حسن روحانی و شماری از فرماندهان سپاه پاسداران و بسیج شده‌ بودند.

روس پلیکین، نماینده مجلس و حامی و تنظیم‌کننده این طرح گفته بود که تصویب آن کمکی خواهد بود تا به جهان نشان داده شود چگونه جمهوری اسلامی “از طریق پولی که از مردم این کشور دزدیده، نقض حقوق بشر را تسهیل می‌کند.”

کاخ سفید روز چهارشنبه (۲۱ سپتامبر / ۳۱ شهریور) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که باراک اوباما طرح تازه کنگره آمریکا در مورد افشای دارایی‌های رهبران جمهوری اسلامی از جمله خامنه‌ای را وتو خواهد کرد.

مقامات کاخ سفید با هشدار اینکه طرح پیشنهادی کنگره معاملات مشکوک را بیش از پیش به تاریکی خواهد راند.

به گزارش دویچه وله؛ بر استدلال کاخ سفید که طرح “شفاف‌سازی دارایی رهبران جمهوری اسلامی” موجب نخواهد شد که تهران از تأمین مالی تروریسم یا پولشویی دست بکشد و بر عکس این طرح حتی مقامات رسمی جمهوری اسلامی را تحریک خواهد کرد تا دارایی‌هایشان را بیش از پیش مخفی کنند.