تصویب طرح تشدید تحریم ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

0
194

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از صدای آمریکا و رادیو فردا؛ طرح تشدید تحریم ها علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا که صادرات نفت ایران را نیز هدف قرار داده، به تصویب رسید. مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای رای گیری به بحث گذاشت که این تحریم‌های جدید از سخت‌ترین تحریم‌ها تا کنون ارزیابی شده‌اند و  با ۴۰۰ رای موافق در برابر ۲۰ رای مخالف به تصویب رسیدند.

این طرح از واردکنندگان نفت می خواهد که خرید روزانه نفت از ایران را تا سال دیگر یک میلیون بشکه کاهش دهند.

اعضای مجلس نمایندگان روز چهارشنبه به این طرح رای مثبت دادند.

نمایندگان حامی تحریم ها می گویند برای متوقف کردن روند فعلی برنامه اتمی ایران، تصویب تحریم های بیشتر علیه این کشور ضروری است.

اما شمار دیگری از نمایندگان خواستار آن شده بودند که با توجه به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، رای گیری برای تشدید تحریم ها به تعویق بیافتد.

۴۰۰ نفر از نمایندگان به این طرح رای مثبت دادند در حالی که ۲۰ نفر به آن رای منفی دادند.

تحریم های تازه علیه ایران برای تبدیل شدن به قانون باید در مجلس سنا نیز تصویب شود و سپس به امضای ریاست جمهوری برسد.

تحریم های پیشین علیه ایران هم اکنون صادرات نفت این کشور را کاهش شدیدی داده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا می گوید بر اثر تحریم های فعلی، میزان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۲ به پایین ترین سطح به نسبت سال ۱۹۸۷ رسید.

این سازمان دولتی می گوید ایران در سال ۲۰۱۱ در مجموع ۹۵ میلیارد دلار نفت صادر کرد اما در سال ۲۰۱۲ فروش نفت ایران به ۶۹ میلیارد دلار کاهش یافت.

طبق آمار «واحد اطلاعات اکونومیست» فروش نفت حدود ۸۰ درصد از درآمد کل صادرات ایران را تشکیل می دهد. ۵۰ تا ۶۰ درصد درآمد دولت ایران نیز از فروش نفت تامین می شود.