تصاویر کوتاه‌ترین ماه‌گرفتگی قرن

0
360

صبح روز شنبه، ساکنان بخش‌هایی از زمین شاهد صحنه‌هایی از کوتاه‌ترین ماه‌گرفتگی کامل قرن بودند، رویدادی که در اوج خود ماه را به کره‌ای سرخ‌رنگ تبدیل می‌کند و از این رو به ماه خونین شهرت دارد.

در این رویداد ماه به طور کامل در زیر سایه زمین پوشانده شد، البته تنها برای چهار دقیقه و ۴۳ ثانیه. در این مدت‌زمان رنگ ماه از خاکستری همیشگی‌اش به رنگ سرخ تغییر کرد و ماه خونین در بخش‌هایی از سیاره زمین آشکار شد.

15-4-5-1220367

ساکنان بخش‌های شرقی آمریکای شمالی تنها توانستند خسوفی جزئی را مشاهده کنند، اما ساکنان غرب آمریکا و استرالیا توانستند ماه‌گرفتگی و ماه خونین را به صورت کامل رصد کنند. بخش‌هایی از جنوب آمریکا،‌هندوستان، چین و روسیه نیز توانستند بخش‌هایی از این رویداد را ببینند،‌ اما کوتاه‌ترین ماه‌گرفتگی قرن در گرینلند، ایسلند، اروپا، آفریقا و خاورمیانه قابل مشاهده نبود.

15-4-5-1218312

ماه‌گرفتگی زمانی رخ می‌دهد که خورشید، زمین و ماه در خطی مستقیم قرار می‌گیرند، درحالی که زمین در میان این خط قرار گرفته‌است. خورشید به زمین تابیده و سایه زمین روی ماه میافتد و رنگ ماه به تدریج نارنجی و سپس سرخ می‌شود، زیرا اتمسفر زمین بیشترین بخش نور آبی خورشید را به خود جذب می‌کند و چیزی به جز نور سرخ باقی نمی‌گذارد.

15-4-5-121936

به گزارش همشهری به نقل از CNN، به گفته ناسا،‌ ماه‌گرفتگی معمولا سالی دوبار رخ می‌دهد،‌اما این ماه‌گرفتگی سومین نمونه از مجموعه‌ای چهارتایی است که به تتارد شهرت دارند،‌ اولین آنها در آوریل ۲۰۱۴ رخ داد،‌دومی در اکتبر ۲۰۱۴ و ماه گرفتگی بعدی نیز در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۵ به وقوع خواهد پیوست.