تصاویر کشف اسرار اجساد ۲۵۰۰ ساله که با زنجیرهای آهنی دفن شده‌اند

0
164

باستان‌شناسان با کمک فناوری‌های روز دریافتند که اسکلت‌های یافته شده در آتن مربوط به ۲۵۰۰ سال پیش و متعلق به ارتشی است که برای کودتا در این شهر اقدام کرده بودند. این اجساد همه با زنجیر دفن شده‌اند و دست بعضی از آنها بالای سرشان گره زده شده است.

  بیش از ۲۵۰۰ سال پیش، یکی از نجیب‌زادگان آتن به نام «سایلون» که نخستین قهرمان ثبت‌شده در مسابقات المپیک است، سعی کرد شهر آتن را بگیرد و خود را به عنوان تنها حاکم آنجا معرفی کند. «توسیدید»، تاریخ‌نگار یونانی و نویسنده تاریخ جنگ پلوپونزی و «هرودوت»، نخستین تاریخ‌نگار یونانی‌زبان که آثارش تا زمان ما باقی مانده، در مورد کودتای او نوشتند.

سایلون یک ارتش از پیروانش را برای ورود به شهر و محاصره آکروپلیس تشکیل داده بود. آنها شکست خوردند، اما سایلون توانست فرار کند. حال باستان‌شناسان در آتن ادعا می‌کنند که بقایای ارتش سایلون را در یک گور دسته جمعی در «فالرون» در شش کیلیومتری جنوب مرکز آتن کشف کرده‌اند.

به گفته باستان‌شناسان، کشف ۸۰ اسکلت مرد در یونان، واقعه‌ای بی‌نظیر است. استخوان‌های مردان جوانی که مشخص است تغذیه خوبی داشته‌اند در سه ردیف یک قبرستان بی‌نام و نشان پیدا شده‌ است؛ بعضی از آنها به پشت و بعضی دیگر به شکلی دفن شده‌اند که سرشان در شکم‌شان است. در دستان همه آنها زنجیرهای آهنی بسته شده و دست کم ۵۲ نفر از آنها، دستشان بالای سرشان گره زده شده است.

استلا کریسولاکی، مدیر باستان‌شناسان این سایت، می‌گوید: «این افراد با ضربه به سر مرده‌اند؛ روشی که در سال‌های میان ۶۷۵ تا ۶۵۰ قبل از میلاد به عنوان «اعدام سیاسی» استفاده می‌کردند. این روش اعدام را از روی قطعات سفالی که در این قبرستان پیدا کرده‌ایم، متوجه شدیم».

636358955139704347

الیانا پیشودورو، محقق زیست‌شناختی در این پروژه، می‌گوید: «در آن زمان، شهر آتن تازه دایر شده بود و شهر به سمت دموکراسی حرکت می‌کرد. این جریان زمانی رخ داد که فرسایش سیاسی، تنش‌ میان حاکمان ستمگر، اشراف و طبقه کارگر اتفاق افتاد».

بررسی صحنه جرم

دانشمندان زیست‌باستان‌شناس از ابزارهای پزشکی قانونی برای بررسی DNA بقایای افراد بهره بردند تا دریابند که این افراد چگونه زندگی کرده‌اند و مرده‌اند.

پاناگیوتیس کارکاناس، مدیر آزمایشگاه در دانشکده مطالعات کلاسیک در آتن، در این مورد می‌گوید: «قصد داریم از روش‌هایی استفاده کنیم که در سریال‌های تلویزیونی دیده‌ایم و در علوم جرم و جنایت خیلی شناخته شده‌اند.

636358955130798094

محققان از یک باتری آزمایش ویژه ژن استفاده کردند که تحلیل‌های رادیوگرافی و ایزوتوپ را انجام می‌دهد و اسرار نهفته شده داخل جمجمه‌ها و اسکلت‌ها را بیرون می‌کشد.

به گزارش آنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،هر سرنخی که این تیم تحقیقاتی به دست آورد، فرضیه اول آنها را مبنی بر قدیمی بودن این اسکلت‌ها، سالم بودن آنها و جایگاه آنها در زندگی اجتماعی محتمل‌تر می‌کرد.

636358955102360588 636358955117360699