تصاویری که نشان می دهد داعش به جان تندیس‌های پالمیرا افتاد

0
306

عناصر اسلامگرایان داعش در تازه ترین اقدام علیه میراث فرهنگی شش مجسمه باستانی از جمله تندیس معروف به شیر “اللات” را در شهر پامیرا که تحت تصرف آنها است، تخریب کردند؛ عکس های تخریب این مجسمه ها با پتک در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

 اسلامگرایان داعش روز شنبه شش مجسمه باستانی از جمله شیر اللات را که اثری منحصر‌به‌فرد با ۳ متر ارتفاع و ۱۵ تن وزن بود، از بین بردند. کارشناسان این اقدام را بزرگترین جنایت اسلامگرایان داعش علیه میراث باستانی پالمیرا عنوان کرده‌اند.

عبدالکریم مدیر اداره آثار باستانی سوریه پس از این اقدام اسلامگرایان داعش اعلام کرد که این تندیس با صفحه فلزی و کیسه‌های شن پوشیده‌ شده بود تا از آسیب احتمالی ناشی از درگیری‌های مسلحانه در امان بماند اما اسلامگرایان داعش آن را بیرون آورده و از بین برده است.

یک گروه باستان شناس لهستانی این تندیس ساخته‌شده از سنگ آهک را، که ربالنوع عربی پیش از اسلام است، در معبد اللات در سال ۱۹۷۷ کشف کرد. گفته می‌‌شود قدمت این مجسمه به قرن اول پیش از میلاد بازمی‌گردد.

به گزارش فرارو، اسلامگرایان داعش کنترل پالمیرا را که یک شهر باستانی است، در ۲۱ می (۳۱ اردیبهشت) به دست گرفتند. این شهر در فهرست اماکن تاریخی جهان در یونسکو ثبت شده است. شهر پالمیرا در حدود ۲۱۵ کیلومتری شمال‌شرق دمشق، پایتخت سوریه، واقع شده است.