تصاویری از کمپ آموزشی داعش در اروپا

0
159

هفته‌نامه انگلیسی میرور نوشته که یک کمپ آموزشی متعلق به داعش در روستایی دورافتاده در بوسنی و هرزه‌گوین فعالیت می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از ورد تریبون، هفته‌نامه انگلیسی سان دی میرور در تحقیقاتش از روستای دورافتاده اسوه در ۹۵ کیلومتری سارایوو، پایتخت بوسنی هرزه‌گوین به عنوان کمپ آموزشی شبه‌نظامیان داعش یاد کرده است. بنا به گزارش میرور، روستای اسوه در GPS قابل رویت نیست و تنها از طریق جاده‌ای کم‌عرض و به وسیله ماشین می‌توان به آن دسترسی داشت.

تحقیقات این نشریه در داخل و اطراف اسوه به این نتیجه ختم شده که حامیان داعش خانه‌ها و زمین‌های این روستا و اطراف آن را خریداری کرده‌اند.

تحلیل‌گران معتقدند وجود چنین پایگاه‌های مشابهی می‌تواند خطر درباره حمله داعش به کشورها و شهروندان غربی را افزایش دهد.

این نشریه خاطرنشان می‌کند که وجود چنین پایگاه استراتژیکی در “قلب اروپا و در خفای کامل”، مجرایی مهم برای سفر افراط‌گرایان از عراق و سوریه به اروپا است. به گفته میرور، تاکنون دست‌کم ۱۲ شبه‌نظامی داعشی که در این کمپ آموزش دیده‌اند، اسوه را به قصد سوریه ترک کرده‌اند. طبق گزارش‌ها پنج تن از آنها تاکنون کشته شده‌اند.

در همین حال دژوار گالیاسویچ، تحلیلگر ضدتروریسم بوسنیایی در این باره می‌گوید: هیچ‌کس در اسوه نیست که برای پاسخ به فراخوان داعش آماده نباشد.

علاوه بر تحلیلگران برخی ساکنان اسوه و روستاهای اطراف آن هم همین نظر را دارند. یکی از این روستاییان در گفت‌وگو با میرور اظهار می‌کند: این منطقه به لانه تروریست‌ها تبدیل شده است. ما دائما صدای شلیک را از میان جنگل‌های منطقه می‌شنویم.

پیش‌تر سازمان اطلاعات بوسنی در گزارشی اعلام کرده بود، دست‌کم ۱۵۰ بوسنیایی تاکنون به داعش پیوسته‌اند. براساس این گزارش ۵۰ تن از این افراد به بوسنی بازگشته‌اند.

پیش از اسوه نیز نیروهای پلیس بوسنی در حمله‌ای به روستای گرنیا چندین تن را به علت حمایت از داعش بازداشت و این منطقه را پاکسازی کردند.

217551_444 217552_570 217553_698 217554_861