تصاویرهشت خانه ساخته شده در مکان‌های غیرممکن

0
152

در سال های اخیر معماری تلاش بسیاری کرده است تا خود را با طبیعت هماهنگ کند. پیش از این یکی از ایده های اصلی در معماری، تسلط بنا بر مناظر طبیعی بوده است اما امروزه این ایده به کناری رفته است. معماران مدرن، امروزه تلاش دارند تا بنا را با شرایط سخت طبیعی همچون دره، جنگل و کوه هماهنگ سازند بدون اینکه تغییر محسوسی در طبیعت ایجاد کنند.

خبرگزاری سی ان ان طی گزارشی به معرفی هشت نمونه از خانه هایی می پردازد که با چنین ایده ای، بر محیط های طبیعی دشوار غلبه می کنند تا تجربه ای خارق العاده را برای صاحبان و بینندگان فراهم کنند.

خانه صخره ای
نووا اسکوتیا، کانادا
این خانه در سواحل صخره ای اقیانوس اطلس در نووا اسکوتیا کانادا ساخته شده و ترکیبی مبتکرانه در چشم انداز ساحل ایجاد کرده است. از ارتفاع تپه، خانه کاملاً عادی به نظر می رسد. اما از ساحل در واقع بر روی صخره قرار گرفته است. معماران بنا می گویند هدف این کار ایجاد تجربه ای خاص از طریق احساس سرگیجه و حس شناور شدن برای فرد است.

بنا با ستونی فلزی و گالوانیزه حمایت شده و به صخره ثابت می شود، در حالی که نمای چوبی باعث ایجاد آرامش در داخل و خارج بنا می شوند. ظاهر مکعب شکل ساختمان هیچ گونه تقسیم بندی ندارد تا فضای بنا را بزرگ باشد. تنها بخش کوچکی از فضای بنا به اتاق خواب اختصاص دارد. 

(تصاویر) هشت خانه ساخته شده در مکان‌های غیرممکن

هیرافو
هوکایدو، ژاپن
معماران در پشت این خانه تفریحی در دومین جزیره بزرگ ژاپن هوکایدو، ساختاری به شکل L ایجاد کردند تا خانه را به تپه متصل کنند.
دو مکعب بر روی یکدیگر ایستاده اند و این تصور را القا می کنند که کل ساختار ممکن است از شیب پایین بیفتد. ورودی خانه و فضاهای خصوصی در مکعب پایینی قرار گرفته است، در حالی که در داخل، یک راه پله به قسمتهای نشیمن و آشپزخانه در طبقه فوقانی منتهی می شود.
سازه از بتن ساخته شده است که در داخل خانه به همان شکل باقی مانده است تا با پنجره های بزرگ و دهانه های لعاب دار، یک ترکیب بصری محکم ایجاد شود. 

(تصاویر) هشت خانه ساخته شده در مکان‌های غیرممکن

خانه ای بر صخره
آلیکانته، اسپانیا
خانه در یک سطح بسیار شیب دار ساخته شده است. محیط غیر معمول خانه ترکیبی شگفت انگیز و تخیلی میان معماری مدرن و طبیعت ایجاد کرده است. خانه که در صخره ها واقع شده است، به معنای واقعی کلمه در بالای محوطه تپه، معلق به نظر می رسد. این بنا از بتن ساخته شده و از خارج ساختمان عایق شده است. نمای ساختمان نیز با گچ سفید پوشانده شده است. 

(تصاویر) هشت خانه ساخته شده در مکان‌های غیرممکن

خانه درختی کیون شان
شیونینگ، چین
برخلاف نام بنا، این خانه بر روی درخت ساخته نشده است، اما با ۱۱ متر ارتفاع در یک جنگل سرو قرمز در استان شرقی آنهویی چین قرار گرفته است.
یک تالار ورودی باریک و منحنی که پیچ های جاده اطراف را تداعی می کند، راه ورود به این خانه است. اجزای ساختمان از یکد دیگر جدا هستند و هر کدام در جهتی متفاوت قرار گرفته اند. یک راه پله مارپیچ رابط این بخش های مجزا است. هر کدام از این بخش ها دارای پنجره هایی بزرگ رو به منظره خارج است. به دلایل زیبایی شناختی و همچنین عملی در ساخت این ساختمان از مواد طبیعی همچون چوب سدر و سرو استفاده شده است. 

(تصاویر) هشت خانه ساخته شده در مکان‌های غیرممکن

ویلای اسکارپا
آلگاروه، پرتغال
ویلای اسکارپا یک غول هندسی سفید است که بر روی یک تپه شیب دار مشرف به روستای پریا دا لوز ساخته شده است. با توجه به قوانین سختگیرانه در مورد ساخت و ساز در این خط ساحلی، سازه نمی تواند از موقعیت قبلی خانه بر روی زمین فراتر رود. اما معمار ماریو مارتینز راهی جالب و جذاب برای رفع این مشکل پیدا کرد. ایده، ایجاد یک خانه شناور در بالای چشم انداز بود که با قرار دادن یک تراس سقفی محقق شد. 

(تصاویر) هشت خانه ساخته شده در مکان‌های غیرممکن

خانه تاشده و برش خورده
لس انجلس، ایالات متحده
این ساختمان بازی خیره کننده ای بین خطوط تیز و زاویه دار و اندازه های مختلف دارد که به نور طبیعی اجازه می دهد هر اتاق را پر کند.

نمای خانه از اشکال و حجم های مختلفی ساخته شده است که بزرگترین آنها – عرشه سقف با منظره هایی خیره کننده از کوههای سن گابریل – با الهام از ویلاهای مدرنیستی لوکوربوزیه ساخته شده است. قسمت های بزرگی از خانه در اعماق زمین قرار دارد که برای نگه داشتن ساختار عظیم به شیب تند دره حفاری شده است. 

(تصاویر) هشت خانه ساخته شده در مکان‌های غیرممکن

لا بینوکل
کبک، کانادا
پنجره های جلوی غول پیکر این خانه که در نزدیکی کوهی در کبک کانادا واقع شده است، منظره ای پانوراما از منطقه جنگلی اطراف را فراهم می کند. این بنا دارای دو بخش است که ساختار بزرگتر محل زندگی و بخش کوچکتر دارای دو اتاق خواب است.
در طراحی خانه با گنجاندن سقف های شیب دار تلاش دارد تا میزان نور خورشید را در ماه های گرم تابستان محدود کند. پایه های این سازه که بر روی تپه قرار گرفته اند، به زمین لنگر انداخته شده و ساختمان با چوب های سوخته پوشیده شده است تا بیشتر به محیط اطراف آن آمیخته شود. 

(تصاویر) هشت خانه ساخته شده در مکان‌های غیرممکن

کاسا دل آکانتیلادو
گرانادا، اسپانیا
کاسا دل آکانتیلادو یا «خانه صخره ای»، در سواحل گرانادای اسپانیا ساخته شده است. زاویه چالش برانگیز شیب تپه (تقریباً ۴۲ درجه) به جای محدود کردن خلاقیت شرکت معماری، الهام بخش طرحی رویایی شد. خانه نه تنها در تپه دفن شده، بلکه در زیر یک سقف خیالی پنهان شده است. از بالا شکل خمیده و سطح بافت ساختمان شبیه به پوست اژدها یا امواج دریا است.

به گزارش فرارو؛ این بنا دارای دو طبقه است که بخشی در فضای باز و بخشی دیگر در زیر سقف قرار دارد. 

(تصاویر) هشت خانه ساخته شده در مکان‌های غیرممکن