تشریح فاجعه منا از زبان قاری نجات یافته

0
168

هادی ایزد پناهی یکی از اعضای کاروان جمهوری اسلامی در حج ۱۳۹۴ است که از فاجعه منا جان سالم به در برد.

ایزد پناهی به ترشیح این واقعه پرداخت که در ادامه می آید:

حوالی طلوع آفتاب عید قربان به همراه قراء و دیگر اعضای کاروان بعثه، پای پیاده و با زمزمه ذکر روز عید «الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر، الله اکبر و لله الحمد، الحمدلله علی ماهدانا، و له الشکر علی مااولانا» از مشعر راهی منا شده و حدود یک ساعت بعد به چادرهای بعثه رسیدیم.

پس از صرف صبحانه حدود ساعت ۸ صبح با جمع دوستان راهی جمرات شدیم. اوایل مسیر، هر چند نفر کنار هم بودیم و به راحتی طی مسیر می کردیم. پیش از راه افتادن به گفته بودند اگر مسیر خلوت باشد بین نیم ساعت تا سه ربع پیاده روی برای رسیدن به جمرات کافی است. سه ربع ساعت گذشت اما مسافت زیادی را طی نکردیم و هنوز در اواسط خیابانی بودیم که منتهی به جمرات می شد. خیابان از کناره ها مملو از چادرهای زائران کشورهای دیگر بود و کم کم مثل دالانی می شد که از چهار جهت مسدود است و هرچه پیش می رفتیم تراکم جمعیت بیشتر می شد.

عده ای از زائران بدلیل کلافگی از این تراکم، سعی در سرعت دادن به حرکت خود داشتند و همین امر موجب از هم گسیختگی دوستان ما شد. کمی که جلوتر رفتم متوجه شدم که تنها شده ام و فشار جمعیت لحظه به لحظه بیشتر می شود. دریافتم که راه در مقطعی جلوتر مسدود شده است، راه بازگشتی نبود، لحظاتی بعد علاوه بر اینکه راه نفسم تنگ تر می شد صدای کمک خواهی برخی زنان را می شنیدم که از تنگی نفس و فشار زیاد جمعیت فریاد می زدند «ساعدونی، ساعدونی».

کناره راست خیابان را که نگاه کردم دیدم پر است از افراد مسنی که در اثر تشنگی و فشار جمعیت به آنجا پناه برده و به حالت زار و کم رمق نشسته بودند. کم کم اشیائی برجسته مثل زیراندازهای مچاله شده، دمپایی و … را زیر پای خود احساس می کردم و این در حالی بود که بخاطر فضای موجود، اصلا قادر به مشاهده آنها نبودم. کثرت این اشیاء و فشار بوجود آمده باعث شد تعدادی افراد به زمین واژگون شوند. در حالی که ذکر استرجاع و توبه و توسل به لب داشتم حس کردم انتهای حوله بالا تنه ام لابلای افراد گیر کرده و قسمت بالای آن دارد خفه ام می کند، به ناچار آن را از بدن خارج کردم دمپایی و کیسه سنگ و شیشه آبی هم که به همراه داشتم لابلای جمعیت از دست دادم.

در این حال افراد قوی جثه آفریقایی را می دیدم که از ترس جانشان به حالت تمام برهنه از دیوارهای کناری بالا رفته و روی چادرها می روند، این حرکت برای همه مقدور نبود به هر تلاشی بود خود را از سمت راست خیابان که متراکم تر بود به وسط رساندم و قصد داشتم به سمت چپ که دارای نرده هایی بود بروم. از وسط خیابان که رد شدم جلوی پایم چند نفری روی زمین افتاده بودند. داشتم روی آنها می افتادم که متوجه نشدم پا روی زمین گذاشتم یا روی آنها و با یک پرش به کنار نرده ها منتقل شدم.

دیگر نفسم بالا نمی آمد، سرم گیج می رفت و تشنه بودم، دست بر قضا یکی از چادرهای زائران الجزایری باز بود. به درون آن رفتم. عجیب بود، چون از ترس اینکه خطری برایشان پیش بیاید، نه قبل از من در را به روی کسی باز کرده بودند و نه بعد از من کسی را به چادر راه دادند. حدود نیم ساعت گذشت تا حالم کمی جا آمد. ترس بر وجودم مستولی شده بود و شدیداً نگران بیرون چادر بودم. اخبار حوادث سال های گذشته جمرات را دنبال کرده بودم و احتمال می دادم که این حادثه نیز صدها تلفات داشته باشد. بعد از یک ساعت که از چادر بیرون آمدم آنچه احتمال میدادم را به چشم مشاهده کردم. مأمورین مشغول جمع آوری تعداد زیاد جنازه ها بودند. در آفتاب سوزان، بدون حوله بالاتنه و با پای برهنه راهی چادرهای بعثه شدم.