تشدید فشار به خانواده جمال سلیمانی زندانی اهل سنت کُرد

0
228

خبرنامه ملّی ایرانیان؛  جمال سلیمانی زندانی اهل سنت کُرد، نزدیک به یک ماه پیش با سپردن وثیقه‌ به مرخصی خارج از زندان اعزام می‌شود. وی به دلیل تهدید نیروهای امنیتی از کشور خارج شده و هم اکنون فشارها بر خانواده‌اش افزایش یافته است. جمال سلیمانی فرزند امین فعال دینی ساکن شهرستان جوانرود توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرمانشاه روز چهارشنبه ١٩ آبان ۱۳۸۹؛ به اتهام عضویت در احزاب دینی مخالف نظام و ولایت فقیه به ١٣ سال زندان محکوم گردید.

بر طبق گزارش دریافتی از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، جمال سلیمانی فرزند امین زندانی عقیدتی، پس از گذراندن نزدیک به ۵ سال از حکم ۱۱ سال زندان خود، یک ماه پیش با سپردن وثیقه‌ای ۸۰۰ میلیون تومانی به مرخصی چند روزه خارج از زندان اعزام و در پی آن از کشور خارج شد. اکنون خانواده وی تحت فشار نیروهای امنیتی قرار دارند.

گفته شده جمال سلیمانی که از فعالان اهل سنت شهرستان جوانرود است، پس از تحمل شکنجه و رفتارهای غیر انسانی در زندان‌های ایران، به دلیل وجود تهدید از سوی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی جوانرود و احضارهای گاه و بی‌گاه به اداره اطلاعات این شهر، به صورت مخفیانه از کشور خارج شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این فعال مذهبی اهل سنت به کمپین گفته: «جمال با سخنرانی در چندین مجلس دیدار که اهالی شهر برای دیدن وی آمده بودند، از ظلم‌های رژیم در زندان و شکنجه بازجویان گفته بوده و به همین دلیل به اطلاعات جوانرود احضار شده و تهدید به مرگ می‌شود.»

این منبع افزود: «پس از چندین بار تهدید ماموران امنیتی و بنا به اظهارات یکی از نزدیکانش، جمال سلیمانی ایران را به مقصد امارات یا مالزی ترک کرده است، حالا پس از متوجه شدن نیروهای امنیتی از فرار وی، فشارها متوجه خانواده این فعال مذهبی شده است.»

ماموران امنیتی اطلاعات جوانرود، از خانواده این فعال مذهبی خواسته‌اند “چند باب خانه گرو گذاشته شده” تخلیه شود. آنها همچنین داماد جمال سلیمانی را به دلیل تلاش برای “قبول مرخصی زندانی”، تهدید به بازداشت کرده‌اند.

برخی منابع گفته‌اند امارات و مالزی دو کشور مقصدی هستند که در چند سال اخیر بیش‌تر فعالان عقیدتی اهل سنت که از سوی نیروهای نهادهای امنیتی در ایران تحت فشار قرار می‌گیرند، به آنجا مهاجرت می‌کنند.