ترکیه خرید نفت از جمهوری اسلامی را متوقف کرد

0
193

یک مقام دولتی ترکیه گفته است که کشورش از ماه مه خرید نفت از جمهوری اسلامی را متوقف کرده است. وی با اشاره به این موضوع که ترکیه جزو هشت کشوری بوده است که از تحریم نفتی وضع شده توسط آمریکا علیه جمهوری اسلامی برای مدت شش ماه از معافیت برخوردار شده بود، گفته که این کشور در حال حاضر از تحریم نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی تبعیت می‌کند.

این مقام بلندپایه ترکیه که نخواست نامش فاش شود، روز چهارشنبه ۲۲ مه/۱ خرداد به رویترز گفت از آنجا که این کشور از متحدین استراتژیک آمریکا است، از دوم ماه مه/۱۲ اردیبهشت خرید نفت از جمهوری اسلامی را متوقف کرده است.

ترکیه جزو هشت کشوری است که از تحریم وضع شده توسط آمریکا علیه جمهوری اسلامی از معافیت برخوردار شده بود.

رویترز می نویسد که جمهوری اسلامی یکی از کشورهای عمده تأمین نفت و گاز  ترکیه است، کشوری که برای تأمین نیاز مندی های هیدروکربوری خود کلاً به واردات وابسته است.

آنکارا ماه گذشته اعلام کرده بود که تلاش می کند تا واشنگتن را متقاعد کند که بزرگ ترین شرکت پالایشگاهی این کشور موسوم به “توپراس” بتواند به واردات نفت خام جمهوری اسلامی ادامه دهد.

یادآور می شویم که پس از خاتمه مدت شش ماهه این معافیت در دوم ماه می و عدم تمدید آن از سوی واشنگتن، ترکیه واکنش تندی از خود نشان داد و مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه این کشور گفت: ما تحریم های یک جانبه آمریکا و تعیین تکلیف درباره روابط ما با همسایگانمان را نمی پذیریم.

به گزارش رادیو فرانسه؛ این مقام دولت ترکیه نیز تأیید کرده که کشورش با سیاست های تحریمی واشنگتن در قبال جمهوری اسلامی موافق نیست:« ما به تحریم ها باور نداریم، اما به عنوان متحد استراتژیک آمریکا ناگزیر از رعایت تصمیمات واشنگتن هستیم. ما فکر می کنیم که انزوای کامل جمهوری اسلامی رویکرد خوبی نیست.»