تروئیکای اروپا: جمهوری اسلامی مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است

0
243

آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کردند که تردیدی در باره مسئولیت جمهوری اسلامی در حمله به تاسیسات نفتی عربستان ندارند. سه کشور از جمهوری اسلامی خواسته‌اند که مذاکره در باره برنامه هسته‌ای و سیاست‌های منطقه‌ای خود را بپذیرد.

آلمان، بریتانیا و  فرانسه در بیانیه مشترکی جمهوری اسلامی را عامل اصلی حمله به تاسیسات نفتی آرامکو معرفی کردند.

در این بیانیه که روز دوشنبه، اول مهر در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و با امضای صدراعظم آلمان، نخست‌وزیر بریتانیا و رئیس جمهور فرانسه منتشر شد آمده است: «واضح است که ایران مسئول حمله به تاسیسات نفت سعودی است و هیچ توضیحی دیگری برای این حملات وجود ندارد».

سه کشور اروپایی در ادامه بیانیه خود گفته‌اند که این حملات ضرورت دیپلماسی برای کاهش تنش‌ها با تعامل تمامی طرف‌ها را گوشزد می‌کند.

سه کشور ضمن حمایت از توافق هسته‌ای ۵+۱ (برجام) از جمهوری اسلامی خواستند که به کاهش تعهدات خود در این توافقنامه پایان دهد و به اجرای کامل آن بازگردد.

تروئیکای اروپایی در این بیانیه همچنین می‌گویند زمان آن فرا رسیده که  تهران چارچوبی از مذاکرات بلندمدت و جامع را بپذیرد  که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و نیز موضوعات مربوط به امنیت منطقه‌ای، از جمله برنامه موشکی این کشور را شامل شود.

تا کنون سه کشور اروپایی در مسئول‌دانستن مستقیم جمهوری اسلامی در حمله بی‌سابقه روز ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان موضعی احتیاط ‌آمیز داشتند. ولی روز دوشنبه ابتدا بوریس جانسون اتهام مستقیمی را متوجه جمهوری اسلامی کرد و ساعاتی بعد بیانیه مشترک سه کشور اروپایی با اتهامی مشابه منتشر شد.

به گزارش دویچه وله؛ جمهوری اسلامی شرکت و مسئولیت خود در حمله به تاسیسات نفتی عربستان را نفی می‌کند و آن را “اقدامی مشروع” از سوی حوثی‌های یمن می‌داند.