تروئیکای اروپا: جمهوری اسلامی برای نجات برجام فقط «چند هفته» فرصت دارد

0
183

سه کشور بریتانیا، فرانسه، و آلمان که در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی شرکت دارند، در بیانیه‌ای این مذاکرات را دارای وضعیت «اضطرار» توصیف کردند و هشدار دادند که شرایط به سمتی می‌رود که بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ برجام دیگر معنی نخواهد داشت.

مذاکره‌کنندگان این سه کشور در گفت‌وگوهای احیای برجام، در بیانیه خود آورده‌اند که «ما به روشنی می‌دانیم که داریم به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که تشدید فعالیت‌های برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، برجام را کاملاً [از مزایای آن] تهی می‌کند.»

آنها نوشته‌اند که برای رسیدن به توافق احیای برجام تنها «چند هفته» و نه چند ماه فرصت باقی مانده است و در غیر این صورت «مزایای عدم اشاعه» تسلیحات کشتار جمعی برجام از بین می‌رود.

صدای آمریکا به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت؛ در یک نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز کشورهای غربی نسبت به سرعت پیشروی برنامه هسته‌‌ای جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده بودند و گفته بودند که برجام ممکن است «طی چند هفته» فرو بپاشد.

بیانیه روز سه شنبه سه کشور اروپایی‌ در شرایطی صادر می‌شود که جمهوری اسلامی و روسیه در همین روز نسبت به روند مذاکرات احیای برجام ابراز خوش‌بینی کردند.