ترزا می: نگران نقش بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه هستیم

0
138

ترزا می، نخست‌‌وزیر بریتانیا در دیدار با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت که بریتانیا هم مثل آمریکا از “فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه” نگران است. می اما بر حفظ توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی تاکید کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا بعد از دیدارش با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در برلین گفته است که او با مرکل نظر مشترکی دارد و باید برای حفظ توافق هسته‌ای (برجام) با جمهوری اسلامی تلاش‌ها ادامه یابد. می اما تاکید کرد که بریتانیا هم مثل آمریکا از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه نگران است.

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین گفت کشورش آماده است برای مقابله با این گونه مسائل اقدامات بیشتری انجام دهد.

می این سخنان را در آستانه کنفرانس امنیتی مونیخ بعد از دیدارش با آنگلا مرکل بیان کرد.

در گزارش رویترز همچنین آمده است که بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا هم پیش از این بعد از سرنگونی یک جنگنده اسرائیلی در جریان بمباران مواضع نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی در سوریه، از اقدامات جمهوری اسلامی  اظهار نگرانی کرده بود.

نگرانی فرانسه و آلمان از فعالیت‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه

علاوه بر بریتانیا آلمان و فرانسه هم درباره فعالیت‌های جمهوری اسلامی در منطقه ابراز نگرانی کرده‌اند.

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان هم روز دوشنبه ۱۲ فوریه بعد از سقوط جنگنده اسرائیل گفت عملیاتی که توسط شبه‌‌نظامیان تحت نفوذ جمهوری اسلامی انجام می‌شود به “وخامت خطرناک جنگ داخلی سوریه” می‌انجامد.

زایبرت افزود، به این دلیل دولت آلمان از ایران می‌خواهد، از “رویکرد تهاجمی خود نسبت به اسرائیل دست بردارد.”

به گزارش دویچه وله؛ امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه (۱۴ فوریه) بر پایبندی کشورش به برجام تاکید کرد و گفت که برنامه موشکی جمهوری اسلامی باید تحت “نظارت بین‌المللی” قرار بگیرد. مکرون معتقد است که موشک‌های جمهوری اسلامی در یمن و سوریه تهدیدی برای متحدان فرانسه به‌شمار می‌روند.