ترزا می نخست وزیر بریتانیا شد

0
311

دیوید کامرون پس از شش سال از نخست‌وزیری بریتانیا رفت و ترزا می عهده‌دار نخست‌وزیری این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری ها، کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه برای آخرین بار به عنوان نخست وزیر این کشور در پارلمان حاضر شد. در پارلمان که معمولا نخست وزیر با سوالات و انتقادات سخت نمایندگان رو به رو می شود، کامرون در آخرین حضورش عمدتا با اظهارات بیشتر همراه با احترام مواجه شد.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر در پارلمان از دیوید کامرون به خاطر حمایت از مصوبه ازدواج همجنسگرایان در سال ۲۰۱۳ و همچنین تلاش او برای آزادی یک شهروند عربستانی ساکن بریتانیا تشکر کرد اما همچنین به کارنامه او در مورد بی خانمان ها اشاره کرد.

کامرون پس از آن مقابل دفتر نخست وزیری و قبل از رفتن به کاخ باکینگهام و اعلام رسمی استعفایش به ملکه الیزابت گفت که مقام نخست وزیری در بریتانیا بزرگترین افتخار در زندگی او بوده است.

او گفت خوشحال است که برای دومین بار در تاریخ بریتانیا یک زن از حزب محافظه کار نخست وزیر کشور خواهد شد.

همسر و فرزندان دیوید کامرون در لحظه این سخنرانی در کنار او بودند.

چهارشنبه آخرین روز نخست وزیری دیوید کامرون بود. با کناره گیری دیوید کامرون از قدرت ترزا می، وزیر کشور کابینه او اداره امور بریتانیا را برعهده گرفت.

ترزا می نزد ملکه الیزابت رفت و ملکه رسما او را مامور تشکیل کابینه کرد.

کامرون در پی همه پرسی اخیر این کشور که در آن به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای داده شد اعلام کرد از سمت خود کناره گیری می کند. کامرون خواستار باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود.

او به مدت ۶ سال سکاندار دولت بریتانیا بود. اما پس از روشن شدن نتیجه غافل گیر کننده همه پرسی اخیر، کامرون گفته بود فرد دیگری باید ناخدای کشتی بریتانیا باشد.