تردید فرانسه نسبت به توافق نهایی با ایران بر سر برنامۀ اتمی این کشور

0
142

در روزهای گذشته فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، ابراز تردید کرد که توافقات بیست و چهارم نوامبر گذشته میان ایران و شش قدرت جهانی مانع از دستیابی حکومت اسلامی ایران به سلاح اتمی شود. او همچنین گفت که باید منتظر بود و دید که تاثیر این توافقات بر برنامۀ اتمی ایران چه خواهد بود.

در این حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، امروز کاخ ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، 29 دسامبر آینده برای انجام یک سفر رسمی به عربستان عازم ریاض خواهد شد و با ملک عبدالله پادشاه این کشور در خصوص مسائل منطقه از جمله ایران، لبنان و سوریه گفتگو خواهد کرد. کاخ ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه ای که به همین مناسبت منتشر ساخته تأکید کرده است که عربستان متحد مورد اعتماد فرانسه در خاورمیانه است و هدف سفر رییس جمهوری فرانسه به عربستان تقویت همین مناسبات است که کاخ ریاست جمهوری فرانسه آن را عالی توصیف کرده است.

در همین رابطه، وزیر امور خارجۀ فرانسه گفت : باید صادقانه کوشید تا نخستین مرحله از توافقات صورت گرفته با ایران در بیست و چهارم نوامبر گذشته به اجرا گذاشته شود. اما مشغلۀ اصلی من در حال حاضر مربوط به مرحلۀ دوم توافقات احتمالی با جمهوری اسلامی است. لوران فابیوس بلافاصله تأکید نمود : معلوم نیست که رهبران ایران بپذیرند برای همیشه از توانایی دستیبابی به سلاح اتمی چشم پوشی کنند و یا برنامۀ اتمی شان را به حال تعلیق درآورند.

وی در ادامه گفت که از نظر او داو مذاکرات اتمی با ایران اطمینان از این است که حکومت جمهوری اسلامی نتواند اجباراتی را دور بزند که از دستیابی آن به سلاح اتمی جلوگیری می کنند.