ترامپ: چمهوری اسلامی هنوز برای دیدار آماده نیستند اما آماده می‌شوند

0
190

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه گفت که او به‌دنبال دیدار با حسن روحانی همتای ایرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر ماه جاری نیست.

وی در جمع خبرنگاران افزود: «به‌دنبال دیداربا او[روحانی] نیستم. فکر نمی‌کنم آن‌ها هنوز آماده باشند اما آماده خواهند شد.»

ترامپ با این حال تاکید که هیچ احتمالی را نادیده نمی‌گیرد اما ترجیح می‌دهد با او[روحانی] ملاقات نکند.

این سخنان در حالی بیان می‌شود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور با بیان این که «مسئولین کشور همه یک صدا، یک زبان گفتند که ما با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد» تاکید کرد: «هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد.»

او در مورد شرط مذاکره با آمریکا نیز گفت: «چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با جمهوری اسلامی صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند. اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گذشته نیز گفته بود که «دوست» دارد با دولت جمهوری اسلامی توافق کند اما اگر توافق انجام نشد «مهم نیست.» وی گفت بر این باور است که جمهوری اسلامی «تمایل به توافق دارد.»

به گزارش یورونیوز؛ خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ و بازگشت تحریم‌ها، نقطه آغاز افزایش تنش‌ها بین جمهوری اسلامی و آمریکا بود که با لغو معافیت چند کشور از خرید نفت از دولت جمهوری اسلامی به منظور به صفر رساندن صادرات نفت این کشور اوج گرفت. آمریکا بارها اعلام کرده است که خواهان مذاکرات جدید با جمهوری اسلامی است اما حسن روحانی در آخرین موضع‌گیری خود شرط این مذاکرات را بازگشت آمریکا به برجام و لغو تمام تحریم‌ها عنوان کرده است. رئیس جمهور جمهوری اسلامی پیش‌تر گفته بود اگر ملاقات با کسی در جهت منافع ملی باشد دریغ نمی‌کنم.