ترامپ: رژیم‌های کره شمالی، جمهوری اسلامی و سوریه تهدید برای امنیت هستند

0
273

دونالد ترامپ در نشست مطبوعاتی به همراه رئیس جمهور فرانسه، جمهوری اسلامی را در کنار کره شمالی و سوریه از “رژیم‌های شرور” دانست که امنیت جهانی را تهدید می‌کنند. سران دو کشور بر همکاری در جهت تقویت امنیت تأکید کردند.

دونالد ترامپ، در پایان گفت‌وگوهایش با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، شامگاه پنجشنبه (۱۳ ژوئیه) در یک نشست مطبوعاتی شرکت کردند.

ترامپ تهدید امنیت را یک چالش جدی دانست و گفت که در گفت‌وگو با رئیس جمهور فرانسه درباره تحکیم امنیت بین‌المللی به ویژه در مبارزه با گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) تبادل نظر کرده است.

سران دو کشور تأکید کردند که با ادامه مبارزه با تروریسم در عراق، باید آزادی موصل تحکیم و برگشت‌ناپذیر شود.

دونالد ترامپ گفت: «ما امروز با تهدیدات رژیم‌های شرور مانند کره شمالی، جمهوری اسلامی و سوریه و دولت‌هایی که از آنها حمایت مالی می‌کنند، روبرو هستیم».

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد «ما همچنین با تهدیدات جدی سازمان‌های تروریستی مواجه هستیم.»

او تاکید کرد: «ما مصمم هستیم که به شکل متحد با این دشمنان انسانیت مبارزه کنیم و آنها را از منابع مالی و قلمرو حاکمیت و شبکه فعالیت و حمایت ایدئولوژیکشان محروم سازیم.»

ترامپ در پاسخ به پرسشی راجع به امکان فسخ معاهدات بازرگانی میان امریکا و کشورهای اروپایی گفت که ایالات متحده به “قراردادهای مفید و منصفانه” پای‌بند خواهد بود.

نشست مطبوعاتی سران امریکا و فرانسه در آستانه دومین سالگرد امضای توافق جامع هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و شش قدرت جهان (برجام) برگزار شد و خبرنگاران انتظار داشتند این موضوع مورد توجه قرار گیرد، اما دو سیاستمدار به آن هیچ اشاره‌ای نکردند.

به گزارش دویچه وله؛ در این نشست مکرون گفت که سران دو کشور درباره آینده سیاسی عراق و سوریه رایزنی کرده‌اند. او گفت هدف اصلی در سوریه “نابودی تروریسم” است و برکناری بشار اسد دیگر جزو اولویت‌های فرانسه در سوریه نیست.