ترامپ: به زودی خواهید دید که با برجام چه خواهیم کرد

0
269

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، ضمن تکرار مخالفت شدیدش با برجام به خبرنگاران گفته به زودی (در اکتبر پیش‌رو) همه شاهد اقدام او در برابر این پیمان بین‌المللی خواهند بود.

آقای ترامپ روز پنج‌شنبه (چهاردهم سپتامبر – ۲۳ شهریور) در گفتگو با خبرنگارانی که همراه با او در هواپیمای ریاست جمهوری عازم به مناطق آسیب دیده فلوریدا سفر می‌کردند یک بار دیگر توافق با جمهوری اسلامی را “بدترین توافقی” توصیف کرد که “تاکنون دیده” مدعی شد جمهوری اسلامی روح برجام را نقض کرده است.

همزمان وزارت دارایی آمریکا ۱۱ فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌های جمهوری اسلامی افزوده است.

وزارت دارایی آمریکا در اطلاعیه‌ای گفته است این افراد و شرکت‌ها به دلیل “حمایت از سپاه پاسداران و شبکه‌های دخیل در حملات سایبری” به فهرست تحریم‌ها اضافه می‌شوند.

دولت آمریکا در همین حال، امروز تعلیق تحریم‌های مورد توافق در چارچوب برجام را هم تمدید کرده است.

مقام‌های آمریکایی به طور دوره‌ای با بررسی پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای، اجرای بخشی از تحریم‌ها را معلق می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت تعلیق تحریم‌ها برای این ادامه یافته که آمریکا بتواند در تدوین سیاست خود در قبال جمهوری اسلامی “انعطاف” داشته باشد.

او گفت تعلیق تحریم‌ها به معنی چراغ سبز به “رفتارهای نامناسب” جمهوری اسلامی در زمینه‌های گوناگون نیست.

از میان چهار شرکتی که امروز به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند، دو شرکت در اوکراین مستقر هستند و آمریکا آنها را به همکاری با هواپیمایی کاسپین و ماهان متهم کرده، که پیش از این تحریم شده بودند.

بقیه شرکت‌ها و ۷ شخصی که به تحریم‌ها اضافه شده‌اند جمهوری اسلامی هستند.

آمریکا می‌گوید شرکت سدید صبا، یکی از تحریم‌شدگان جدید، قراردادهایی با سپاه پاسداران داشته است.

اغلب کسانی که به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند افرادی بیست و چند ساله هستند که آمریکا آنها را به نقش داشتن در حملات سایبری متهم کرده است.

این چندمین باری است که آمریکا پس از توافق هسته‌ای افراد یا شرکت‌هایی را به فهرست‌ تحریم‌های جمهوری اسلامی اضافه می‌کند. آمریکا می‌گوید این کار به معنی وضع تحریم‌های جدید نیست.

امروز رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که به بریتانیا سفر کرده، گفت جمهوری اسلامی پس از توافق هسته‌ای انتظارات را برآورده نکرده است.

به گزارش صدای آمریکا؛ آقای تیلرسون گفت دولت دونالد ترامپ در حال بررسی و تدوین سیاست جدیدی در قبال جمهوری اسلامی است و در این سیاست تنها به قابلیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی نمی‌پردازد بلکه “کلیت تهدیدهای جمهوری اسلامی” را در نظر می‌گیرد.