ترامپ : بدون تغییر رفتار جمهوری اسلامی تحریم های علیه این کشور لغو نمی شوند

0
201

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، گفت که تحریم های این کشور علیه جمهوری اسلامی لغو نخواهند شد تا زمانی که رژیم اسلامی تهران به رفتار خصمانۀ خود در منطقه خاتمه ندهد.

وی تأکید نمود که تحریم ها علیه جمهوری اسلامی تشدید نیز خواهند شد در صورتی که حکومت اسلامی دیکتاتوری حاکم بر ایران همچنان به رفتارهای خصمانه و تهدیدهای خود در خاورمیانه ادامه بدهد.

رئیس جمهوری آمریکا سپس همۀ کشورهای جهان را به واکنش در قبال جمهوری اسلامی فراخواند. او گفت : هیچ حکومت مسئولی در جهان نمی تواند از عطش رژیم جمهوری اسلامی به خون حمایت مالی کند. در این حال، دونالد ترامپ تأکید نمود که “آمریکا طالب جنگ با هیچ کشوری نیست، بلکه بالعکس خواستار صلح و همکاری و مناسبات سازنده با همه است.”

او تأکید نمود که ایالات متحد آمریکا خواستار متحد است نه دشمن و واشنگتن آمادۀ پی ریختن پیوندهای دوستی با کسانی است که خواستار صلح حقیقی هستند.

دونالد ترامپ در عین حال کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس را به عادی کردن مناسبات خود با اسرائیل به منظور خنثی کردن اقدام های جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه فراخواند و سپس خطاب به رهبران جمهوری اسامی گفت که بعد از چهار دهه شکست وقت آن رسیده است که قدم جلو گذاشته و به جای تهدید دیگر کشورها تلاش خود را بر ساختن جمهوری اسلامی متمرکز کنند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ضمن دفاع از اعتراض های خیابانی مردم هُنگ کُنگ در دفاع از آزادی خطاب به رهبران پکن گفت : جهان از نزدیک رفتار شما را با مردم هُنگ کُنگ تحت نظر دارد  و خواستار آن است که پیمان امضا شده با بریتانیا را در زمینۀ حفاظت از حقوق و شیوۀ زندگی دموکراتیک مردم هُنگ کُنگ به رسمیت بشناسید. رئیس جمهوری آمریکا رعایت این پیمان را که به تأئید سازمان ملل نیز رسیده برای دولت پکن الزامی خواند. رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که دورۀ سوءاستفادۀ چین در عرصۀ تجاری به سر آمده است. وی تأکید کرد که آینده از آن میهن دوستان است و نه طرفداران جهانی شدن. او تصریح نمود که آینده از آن میهن دوستان و طرفداران استقلال و حاکمیت ملی است که در عین حال به همسایگان خود احترام می گذارند.   

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ابراز امیدواری کرد که پس از خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا میان واشنگتن و لندن توافق تجاری خارق العاده ای به امضا برسد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین رژیم کره شمالی را مورد خطاب قرار داد و گفت که این کشور باید خلع سلاح کامل اتمی خود را به اجرا بگذارد.

در سخنان خود رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت که این کشور از نزدیک تحولات ونزوئلا را دنبال می کند. ترامپ خطاب به مردم ونزوئلا گفت که ایالات متحد آمریکا از آنها حمایت می کند و یک کمک بشردوستانۀ گسترده را در اختیار آنان می گذارد. وی ابراز امیدواری کرد که مردم ونزوئلا به آزادی و دموکراسی دست یابند.

به گزارش رادیو فرانسه؛ دونالد ترامپ تلاش رقبای سیاسی خود در حزب دموکرات آمریکا را برای برکنار کردن وی مضحک خواند و افزود که برخلاف ادعای آنان او هرگز برای تضعیف رقیب سیاسی خود، جو بایدن، به اوکرائین فشار نیاورده است.