تخریب کوه دماوند با توجیه گازرسانی به روستاهای لاریجان

0
216

نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی از تخریب کوه دماوند در جریان گازرسانی به روستاهای لاریجان انتقاد کرد.

قاسم میرزایی‌نیکو با اشاره به مشکلات فراوان محیط‌زیستی دماوند، اظهار داشت: متأسفانه هنوز پیگیری‌های مسئولان نتیجه نداده است.

او ادامه داد: در سال‌های گذشته مردم منطقه در اعتراض به فاجعه زیست‌محیطی در دماوند در پی گازرسانی به چند روستای لاریجان، زنجیره انسانی تشکیل داده بودند که با وعده‌های مسئولان وقت از ادامه اعتراض خود منصرف شدند اما مشکلات همچنان پابرجاست.

او در تشریح این فاجعه محیط‌زیستی گفت: درست یک سال پیش در تاریخ ۳۱ شهریورماه پروژه‌ای با عنوان خط انتقال لوله گاز از دماوند برای گازرسانی به بخش‌هایی از لاریجان در شهرستان آمل به‌ طول ۴۶ کیلومتر در بکرترین منطقه دماوند در ارتفاعات حدود ۳هزار متری آغاز شد که با توجه به میزان تخریب محیط‌زیست و منابع طبیعی، حامیان محیط‌زیست نسبت به این پروژه حساس شدند.

نماینده مردم دماوند در مجلس دهم خاطرنشان کرد: پس از بررسی‌های لازم متوجه شدیم پروژه گازرسانی بدون اخذ مجوزهای لازم ازجمله ارزیابی زیست‌محیطی با سرعت و قدرت کار خود را آغاز کرده است.

عضو فراکسیون امید در مجلس با بیان اینکه در طول فصل برف و سرمای زمستان نزدیک به ۲۰۰ دستگاه ماشین‌آلات در ارتفاعات دماوند دست به تخریب محیط‌زیست زدند، تأکید کرد: از آنجا که گاز از عسلویه تا دماوند آمده، طبیعتا باید از این نقطه به دیگر نقاط کشور نیز انتقال یابد اما نباید این امر بدون کارشناسی و بی‌توجه به معیارهای محیط‌زیستی انجام شود.

نماینده مردم دماوند در مجلس دهم با ابراز نگرانی نسبت به افزایش اعتراض‌های مردمی اعلام کرد: خانم ابتکار و وزیر نفت در جلسه‌هایی جداگانه قول دادند تا زمانی که رضایت مردم دماوند جلب نشود و کارشناسی‌های لازم انجام نگیرد، اجازه پیشروی داده نشود، اما متأسفانه اخیراً بار دیگر بی‌توجه به تخریب جدی محیط‌زیست دماوند، فعالیت‌های انتقال گاز از سر گرفته شد و تا این لحظه خسارت‌های بسیاری به کوه دماوند وارد کرده و منجر به ایجاد شکافی عظیم و عمیق شده است.

به گزارش ایلنا؛ این نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس دهم خواستار توجه بیشتر به این مسئله شد. در بخشی از این نامه آمده‌است: «نمایندگان عضو فراکسیون محیط‌زیست باید بدانند که به بهانه رساندن گاز به چند روستا در لاریجان بله لاریجان(!) چه مصیبتی در منطقه در حال شکل‌گیری است.»