تحریم ۳۰ فرد و شرکت مرتبط با جمهوری اسلامی و کره شمالی

0
191

وزارت امور خارجه آمریکا ۳۰ نهاد و شخص را که در انتقال تکنولوژی حساس برنامه موشکی به جمهوری اسلامی دست داشتند تحریم کرده است. این اشخاص و شرکت‌ها در خارج از جمهوری اسلامی قرار دارند.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه (۲۴ مارس/ ۴ فروردین) اعلام کرد ۳۰ نهاد و شخص مرتبط با جمهوری اسلامی، کره شمالی و سوریه را تحریم کرده است. تحریم‌شده‌ها افراد و شرکت‌هایی از چین، کره شمالی و امارات متحده عربی هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یازده فرد یا شرکت موجود در این فهرست به دلیل انتقال تکنولوژی حساس مرتبط با برنامه موشکی جمهوری اسلامی، تحریم شده‌اند.

بنابر این گزارش، ۱۹ فرد و موسسه دیگر به دلیل نقض پیمان منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، وارد فهرست تحریم شده‌اند. این شرکت‌ها و اشخاص، تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی، کره شمالی و سوریه را نقض کرده‌اند.

یک روز پیش از تحریم‌های وزارت خارجه آمریکا، گروهی از سناتورهای آمریکا از تهیه طرح جدیدی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی خبر دادند. این طرح از حمایت ۱۴ سناتور دموکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا برخوردار است.

طرح سناتورهای آمریکا در صورت تصویب و تبدیل آن به قانون، تحریم‌های مرتبط با موضوع تسلیحاتی، حقوق بشری و حمایت از تروریسم علیه جمهوری اسلامی را افزایش خواهد داد.

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز پنجشنبه در این باره در توئیتر نوشت، تحریم‌های جدید گامی علیه تهدید جمهوری اسلامی برای امنیت آمریکا خواهد بود و تمام جنبه‌های اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی را در بر خواهد گرفت.

به گزارش دویچه وله؛ سناتور رابرت منندز به خبرگزاری رویترز گفته است که طرح جدید ۱۴ سناتور طوری تنظیم شده که خللی در توافق هسته‌ای ایجاد نکند.