تحریم یک شرکت نفتی چین به علت دور زدن تحریم‌‌های جمهوری اسلامی

0
167

ایالات متحده آمریکا یک شرکت نفتی چین را به دلیل معامله نفتی با جمهوری اسلامی تحریم کرد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا تحریم این شرکت نفتی را نشانه قاطعیت آمریکا در اجرای سیاست تحریم حداکثری جمهوری اسلامی دانسته است.

شرکت “ژوهی ژن‌رانگ” یکی از شرکت‌های نفتی است که تحت کنترل دولت چین اداره می‌شود. آمریکا این شرکت را به اتهام نقض تحریم‌های ناظر بر معاملات نفتی با جمهوری اسلامی تحریم کرده است.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از واشنگتن به اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا درباره تحریم شرکت نفتی چینی “ژوهی ژن‌رانگ” پرداخته است. روز دوشنبه ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه) وزارت خزانه‌داری آمریکا در چارچوب اجرای سیاست تحریم حداکثری جمهوری اسلامی، اقدام به تحریم این شرکت نفتی چینی نموده بود.

مایک پمپئو پس از انتشار این خبر، اعلام کرده است که علت تحریم این شرکت نفتی، ادامه واردات نفت از جمهوری اسلامی به‌رغم تحریم‌های نفتی این کشور از سوی آمریکا بوده است.

مایک پمپئو در سخنرانی خود در فلوریدا خبر تحریم این شرکت نفتی چینی را رسانه‌ای کرده و گفته بود که آمریکا بارها اعلام کرده که هرگونه نقض تحریم‌های جمهوری اسلامی مشمول مجازات خواهد بود. او تحریم این شرکت نفتی را نشانه قاطعیت آمریکا در اجرای سیاست تحریم‌های جمهوری اسلامی معرفی کرده است.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش به افزایش تنش بین جمهوری اسلامی و کشورهای غربی از یک سو و به جنگ تجاری بین آمریکا و چین از سوی دیگر اشاره کرده است.

پمپئو گفته است که شرکت چینی یاد شده آگاهانه اقدام به خرید نفت از جمهوری اسلامی به‌رغم تحریم‌های پیش‌بینی شده نموده است. آمریکا روز دوم ماه مه، به معافیت شش‌ماهه خرید نفت از جمهوری اسلامی پایان داده بود و چین و هفت کشور دیگر را از ادامه معاملات نفتی با جمهوری اسلامی منع کرده بود.

دامنه تحریم شرکت نفتی “ژوهی ژن‌رانگ”

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که همه دارایی‌های شرکت نفتی “ژوهی ژن‌رانگ” در آمریکا مسدود خواهد شد و یومین لی، رئیس اجرایی این شرکت نیز حق سفر به آمریکا را نخواهد داشت.

پمپئو گفت: «این اقدام امروز ما هشدار به همه آن شرکت‌هایی است که بخواهند تحریم‌ها را نقض کنند.»

سفارت چین در واشنگتن هنوز درباره تحریم شرکت نفتی یاد شده اعلام موضع نکرده است. چین بارها از سیاست‌های تحریم یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

چین از آمریکا خواستار تصحیح فوری سیاست تحریم‌ها شده و از آن کشور خواسته است به حقوق قانونی و منافع کشورهای دیگر احترام بگذارد.

به گزارش دویچه وله؛ لازم به یادآوری است که شرکت چینی “ژوهی ژن‌رانگ” در سال ۲۰۱۲ نیز در سایه تحریم‌های نفتی جمهوری اسلامی از سوی دولت اوباما تحریم شده بود. شرکت نفتی “ژوهی ژن‌رانگ” از منظر مالی عمدتا مستقل از سامانه مالی کشور چین عمل می‌کند و از این رو، تاثیرات مالی تحریم این شرکت از سوی آمریکا از سوی کارشناسان محدود ارزیابی می‌شود.