تحریم چند شخص و نهاد مرتبط با جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان توسط آمریکا

0
129

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز جمعه، ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) از تحریم چند شبکه مالی مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب‌الله لبنان خبر داد.

در بیانیه‌ای که در وبسایت این وزارتخانه منتشر شده آمده است: «این شبکه‌ها با هم ده‌ها میلیون دلار از طریق سیستم‌های مالی منطقه‌ای پولشویی کرده‌اند و عملیات مبادله ارز و تجارت طلا و لوازم الکترونیکی را به نفع حزب‌الله و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام داده‌اند.»

در ادامه بیانیه تاکید شده است، حزب الله با حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از درآمدهای حاصل از این شبکه‌ها «برای تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی و همچنین تداوم بی‌ثباتی در لبنان و سراسر منطقه استفاده می‌کند». 

تحریم‌ها علیه هفت شهروند ایرانی، دو چینی، دو کویتی و دو لبنانی و همچنین شش شرکت چینی و هنگ‌کنگی و دو شرکت تایوانی و اماراتی اعمال شده است.

نام و اتهام‌های شهروندان ایرانی وابسته به جمهوری اسلامی

نام شهروندان ایرانی وابسته به جمهوری اسلامی تحریم‌شده در بیانیه آمریکا از این قرار است: حسین اسداله، مصطفی پوریا، محمدعلی دمیرچی‌لو، سمانه دمیرچی‌لو، محمدرضا کاظمی، مرتضی مینای هاشمی و امید یزدان‌پرست.

به گفته خزانه‌داری آمریکا، امید یزدان‌پرست، محمدعلی دمیرچیلو و سمانه دمیرچیلو قاچاق طلا و ارز از ایران به ترکیه را از طریق پروازهای تجاری که توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی انجام می‌شود، تسهیل می‌کنند.

محمدرضا کاظمی امکانات فروش طلا در ترکیه را به‌وجود می‌آورد که پس از فروش، درآمد حاصله برای جمهوری اسلامی بازگردانده می‌شود.

دویچه وله نوشت؛ خزانه‌داری آمریکا مرتضی مینایی هاشمی را به عنوان تاجر ایرانی وابسته به جمهوری اسلامی مقیم چین، متهم کرده که به همراه دو شهروند چینی به نیروی قدس سپاه کمک مالی رسانده است.

در میان تحریم‌شدگان لبنانی نام حسیب محمد هادوان، معروف به حاج زین، از مقامات ارشد در دبیرخانه عمومی حزب‌الله نیز به‌چشم می‌خورد.

خزانه‌داری آمریکا نوشته است: «در نتیجه اقدام امروز کلیه دارایی‌ها و منافع مربوط به اموال افراد و نهادهای ذکر شده مسدود می‌شود.»

علاوه بر این، انجام معاملات خاص با اشخاص تحریم‌شده، با تحریم‌های ثانویه همراه خواهد بود.