تحریم شش نهاد متعلق به جمهوری اسلامی بعد از آزمایش ماهواره‌بر سیمرغ

0
231

وزارت خزانه‌داری آمریکا در واکنش به پرتاب موشک حامل ماهواره جمهوری اسلامی، تحریم‌های جدیدی علیه چندین شرکت مستقر در جمهوری اسلامی اعمال کرد.

به گزارش رویترز، وزارت خزارنه‌داری آمریکا روز جمعه ششم مرداد ماه تحریم‌های جدیدی علیه شش شرکت تابعه یک شرکت جمهوری اسلامی اعمال کرد که گفته می شود در توسعه برنامه موشک های بالیستیک جمهوری اسلامی نقشی کلیدی دارد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا علت اعمال تحریم‌های جدید را «تداوم اقدام‌های تحریک‌آمیز» از سوی جمهوری اسلامی از جمله پرتاب موشک حامل ماهواره سیمرغ جمهوری اسلامی ذکر کرد.

بیانیه وزیر خزانه‌داری آمریکا

استیو منوشین، وزیر خزانه داری آمریکا، در بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید گفت «این تحریم ها بر نگرانی عمیق آمریکا از توسعه بی وقفه و تست موشک های بالیستیک و دیگر رفتارهای تحریک آمیز از سوی جمهوری اسلامی تأکید می کند.»

آقای منوشین در ادامه افزود «دولت آمریکا به مقابله جدی با فعالیت های جمهوری اسلامی مربوط به موشک های بالیستیک ادامه خواهد داد، از پرتاب تحریک‌آمیز یک ماهواره گرفته تا پشتیبانی احتمالی جمهوری اسلامی از حملات موشکی حوثی های یمن به عربستان سعودی که هفته گذشته نمونه آن دیده شد.»

بنا به رویترز، شش واحد وابسته و یا تحت کنترل گروه صنعتی شهید همت که از سوی وزارت خزانه‌داری تحریم شده اند، قطعات بکار رفته در موشک، بدنه موشک، موتور موشک‌های بالیستیک با سوخت مایع، سوخت مایع، و سیستم های هدایت و کنترل تولید کرده و همچنین به تحقیقات و تعمیرات در صنایع موشکی دست زده اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه ای که روز جمعه ششم مرداد منتشر کرد، گفت دفتر کنترل سرمایه های خارجی این وزارت، تحریم های جدید را علیه شش شرکت مستقر در جمهوری اسلامی وضع کرده که متعلق به «گروه صنعتی شهید همت» بوده و یا تحت کنترل آن قرار دارند.

روز پنجشنبه در پی پرتاب ماهواره سیمرغ، وزارت خارجه آمریکا نیز پرتاب این ماهواره را مغایر با روح برجام دانست.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پرتاب ماهواره سیمرغ را اقدامی تحریک آمیز از سوی جمهوری اسلامی دانست که نه تنها روح توافق اتمی موسوم به برجام بلکه مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نیز نقض کرده است.

او گفت: «ما پرتاب این موشک را خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌دانیم. گزارش‌های حاکی از پرتاب آن را دیده‌ایم و در حال بررسی آنها هستیم. فعلا وارد جزئیات بیشتری نمی‌شوم اما به هرحال این پرتاب را نقض قطعنامه شورای امنیت می‌دانیم.»

مقامات آمریکا بارها نگرانی خود را از آزمایش‌های موشکی بالستیک جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند.

مقام‌های آمریکایی همچنین مظنون هستند که جمهوری اسلامی و پیونگ یانگ آزمایش‌های موشکی و پرتاب راکت هایشان را با هم هماهنگ می‌کنند.

در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی خواسته شده که به هیچگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دست نزند.

در تحولی دیگر در این رابطه، دو مقام آمریکایی روز جمعه ششم مرداد اعلام کردند که ماهواره سیمرغ که جمهوری اسلامی از موفقیت در پرتاب آزمایشی آن به فضا خبر داده است، در عمل با شکستی فاجعه بار مواجه شده است.

به گزارش صدای آمریکا؛ به گفته دو مقامی که در گزارش شبکه خبری فاکس نیوز نام شان فاش نشده، ماهواره‌بر سیمرغ به محض پرتاب با منفجر شدن، فرجام فاجعه‌باری داشته و نتوانسته به مدار از پیش تعیین شده در فضا برسد.