تحریم سه مقام جمهوری اسلامی را به دلیل نقض فاحش حقوق بشر توسط خزانه‌داری آمریکا

0
124

بعد از اعلام وزارت خارجه کشورهای کانادا و بریتانیا در روز جمعه نهم دسامبر ۲۰۲۲ مبنی بر بروزرسانی فهرست تحریمی خود علیه مقامات جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر، عصر امروز خزانه‌داری آمریکا نیز سه مقام جمهوری اسلامی را تحریم کرد.

بر اساس بیانیۀ این وزارتخانه، علی اکبر جاویدان فرمانده نیروی انتظامی استان کرمانشاه به دلیل آنچه «نظارت مستقیم بر نیروهایی که معترضان از جمله کودکان و بزرگسالان را کشته‌اند» تحریم شده است.

سرهنگ ابراهیم کوچکزایی، از فرماندهان انتظامی سیستان و بلوچستان نیز که شایعات تجاوز او به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ موجب موجی از اعتراضات مردمی و متعاقب آن سرکوب خشونت‌آمیز مردم توسط نیروهای امنیتی شد، مورد تحریم قرار گرفت.

یورونیوز نوشت؛ خزانه‌داری آمریکا همچنین الله کرم عزیزی رئیس زندان رجایی شهر را در فهرست تحریمی خود گنجاند. در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «زندان رجایی‌شهر در دوران ریاست عزیزی به مکانی برای آزار و اذیت تبدیل شده و زندانیان از آزار جسمی و بی‌توجهی پزشکی رنج می‌برند.»

در بیانه روز جمعۀ خزانه‌داری آمریکا تصریح شده است که از حدود دو ماه پیش و همزمان با سرکوب اعتراضات ضدحکومتی در ایران، این وزارتخانه «پنج بسته تحریمی علیه گشت ارشاد، مقامات امنیتی و دولتی دخیل در اعمال خشونت علیه معترضان، مقامات زندان دخیل در بازداشت معترضان، مقامات رسانه‌های مرتبط با پخش اعترافات اجباری و مقامات مسئول قطع اینترنت» وضع کرده است.