تحریم سه فرمانده سپاه پاسداران و یک نهاد وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی

0
18

با بالا گرفتن هشدارها درباره ارسال قریب‌الوقوع محموله تسلیحاتی شامل پهپادها و موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، دولت سوئیس اعلام کرد که تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا را علیه یک شرکت وابسته به جمهوری اسلامی و سه عضو ارشد سپاه پاسداران به دلیل پشتیبانی از جنگ روسیه علیه اوکراین اجرایی کرده است.

بر اساس بیانیه دبیرخانه دولتی امور اقتصادی سوئیس (SECO)، این تحریم‌ها علیه شرکت صنایع هوایی شاهد و سه فرمانده ارشد سپاه، از روز سه‌شنبه، دهم آبان‌ماه اجرایی شده است.

همزمان دولت سوئیس، چهارشنبه ۱۱ آبان، تحریم‌های مربوط به پهپادها را تایید کرده و گفت که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی که درباره نقض حقوق بشر و سرکوب معترضان در ایران است، را پیگیری نخواهد کرد.

در بیانیه دولت این کشور آمده است که سوئیس به‌وضوح استفاده از زور توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را محکوم کرده و «مکررا از جمهوری اسلامی خواسته است که به تعهدات حقوق بشری خود عمل کند» ولی «رویکرد دیپلماتیک این کشور» در مقابل جمهوری اسلامی در اولویت قرار گرفته است.

العربیه نوشت؛ بنا بر بیانیه دولت سوئیس، افرادی که هدف تحریم‌های مربوط به ارسال پهپاد به روسیه شده‌اند، شامل محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، حجت‌الله قریشی، مسئول تامین و تحقیقات وزارت دفاع، و سعید آقاجانی، فرمانده یگان پهپادی نیروی هوا‌فضای سپاه هستند.

دولت سوئیس همچنین اعلام کرده که این افراد اجازه ورود به خاک سوئیس را نخواهند داشت و هیچ‌کس اجازه تجارت و داد و ستد با آن‌ها را نداشته و همه حساب‌های آن‌ها هم در سوئیس مسدود خواهد شد.