تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی در میان گفتگوی ترامپ و ماکرون درباره کمک‌ به لبنان

0
229

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درخصوص موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی گفت و گو کردند.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، تماس تلفنی آقای ترامپ و آقای ماکرون روز جمعه و در پی انفجار بیروت بوده است که در آن دو رئیس جمهور درباره چگونگی همکاری برای کمک رسانی به مردم لبنان تبادل نظر کردند.

دو رئیس جمهور که از میزان تلفات و خسارت های ناشی از انفجارها در بیروت ناراحت بودند، اعلام کردند که دیگر کشورها نیز می‌توانند به آن‌ها در کمک رسانی به لبنان بپیوندند.

با این حال بخش دیگر این گفت‌وگو درباره جمهوری اسلامی و تمدید تحریم تسلیحاتی این کشور بود اما بیانیه کاخ سفید اشاره‌ای به جزییات آن نکرده است.

طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در سال ۱۳۹۴ پس از امضای برجام تصویب شد، تحریم تسلیحاتی بین المللی جمهوری اسلامی در ماه اکتبر سال جاری میلادی (مهر ماه) به پایان می‌رسد. اما آمریکا به دنبال تمدید دائمی آن است.

یورونیوز نوشت؛ روز گذشته مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که واشنگتن هفته آینده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی به شورای امنیت سازمان ملل ارائه می‌کند.