تایید حضور یک سیاره پس از سال‌ها

0
53

ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری منتشر کرد و یک خبر هیجان انگیز داد.

به لطف داده‌های مأموریت “ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران”(Transiting Exoplanet Survey Satellite) مرکز پروازهای فضایی گارد ناسا حضور یک سیاره در اطراف سه ستاره پس از یک شکار سنگین که انجام آن حدود ۱۱ سال طول کشید، تأیید شده است.

همه چیز اندکی پس از آغاز فعالیت مأموریت کپلر ناسا در سال ۲۰۰۹ آغاز شد که در آن زمان این ماموریت آنچه را که تصور می‌شد سیاره‌ای به اندازه نپتون است و بعداً با نام “KOI-5Ab” شناخته شد، شناسایی کرد.

این سیاره که دومین کاندید سیاره جدید کشف شده توسط این مأموریت بود نیز سرانجام به فراموشی سپرده شد؛ چراکه کپلر اکتشافات بسیاری درباره سیارات پس از آن انجام داد. اکنون دانشمند ارشد موسسه علوم سیارات فراخورشیدی ناسا می‌گوید که او “KOI-5Ab”را دوباره زنده کرده است.

ایسنا نوشت؛ سیاره KOI-5Ab که در این تصویر در حال عبور از روی صورت یک ستاره خورشید مانند است، در فاصله ۱۸۰۰ سال نوری و در صورت فلکی ماکیان قرار دارد. این سیاره تقریباً دارای نیمی از جرم زحل است و با یک ستاره نسبتاً نزدیک(ستاره B) به دور یک ستاره دیگر(ستاره A) می‌چرخد. ستاره A و ستاره B هر ۳۰ سال یکبار به دور یکدیگر می‌چرخند. سومین ستاره گرانشی(ستاره C) هر ۴۰۰ سال یکبار به دور ستاره‌های A و B می‌چرخد.