تاکید آلمان و روسیه بر پایبندی به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی

0
148

دولت آلمان اعلام کرده که این کشور کماکان از برجام دفاع می‌کند. دولت روسیه نیز تاکید کرده است که از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی به شکل کنونی آن جانبداری می‌کند و تجدید مذاکرات بر سر آن را نه ممکن می‌داند و نه سازنده.

خبرگزاری فرانسه روز ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت) اقدام به انتشار مواضع دولت آلمان در قبال توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی نموده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در ارتباط با اظهارات روز سه‌شنبه ۲۴ آوریل امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره‌ی برجام گفته است: «پایبندی و حفظ توافق هسته‌ای وین و اجرای کامل آن از سوی همه کشورهای ذینفع ترجیح اصلی دولت آلمان است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در عین حال تاکید کرده است که توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، محصول مذاکرات طولانی ۷ کشور ذیربط همراه با نماینده اتحادیه اروپا بوده و از این رو، ممکن نیست که برخی از کشورهای حاضر در این مذاکرات اقدام به تجدیدنظر یا حتی جایگزین کردن این توافق با توافقی دیگری بکنند.

موضع صریح روسیه

خبرگزاری رویترز روز ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت) با انتشار گزارشی به مواضع دولت روسیه در قبال اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه پرداخته است.

در این گزارش آمده است که روسیه به توافق‌ جدید فرانسه و آمریکا در رابطه با توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی به دیده تردید می‌نگرد.

دیمیتری پشکوف، سخنگوی پوتین روز چهارشنبه ۲۵ آوریل خطاب به خبرنگاران گفت: «ما می‌دانیم که توافق هسته‌ای محصول کار دقیق کشورهای مختلف بوده است.» سخنگوی کرملین افزوده است که روسیه نسبت به امکان تکرار این کار سنگین و دقیق تردید دارد.

موضوع بازنگری در متن توافق هسته‌ای با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطرح شد. ترامپ توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را رد می‌کند و تهدید کرده است که در صورت تصحیح نشدن این توافق‌نامه، آمریکا از آن کناره‌گیری خواهد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون و همتای آمریکایی او، دونالد ترامپ، روز سه‌شنبه ۲۴ آوریل از توافق جدیدی پیرامون برجام سخن گفته بودند. به باور آن‌ها، توافق هسته‌ای با ایران می‌بایست نقش این کشور در مناقشات منطقه‌ای و همچنین برنامه موشکی را نیز شامل شود.

پیش از دیدار مکرون و ترامپ، آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا مختصات یک توافق جدید را تعیین کرده بودند. هدف از تهیه این مختصات مانع شدن از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بوده است.

دیمیتری پشکوف درباره گفت‌وگوهای بین مکرون و ترامپ گفته است: «ما نمی‌دانیم، آن‌ها درباره چه موضوعی با هم گفت‌وگو کردند. روسیه از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی به شکل کنونی آن دفاع می‌کند.»

به گزارش دویچه وله؛سخنگوی ولادیمیر پوتین در عین حال افزوده است: «به باور ما، هیچ جایگزینی برای توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی وجود ندارد.»