تانک مرگبار روسی

0
230

 نوع جدید صادراتی تانک مرگبار روسی «ت-۹۰ ام اس»  از نظر تغییراتی چندی از نوع «ت-۹۰» برتر شناخته شده است و از پتانسیل خوب صادراتی برخوردار است.

به نوشته نشریه نامبرده، تانک «ت-۹۰ام اس»  نوع مدرنیزه شده گزینه صادراتی تانک «ت-۹۰» است  که اصل و اساس نیروی تانکی روسیه از اوایل دهه ۹۰ تا ۲۰۱۱ را تشکیل می داد. تانک جدید مجهز به  موتور نیرومند ۱۱۳۰ دیزلی «و-۹۲اس۲ اف»، تصویرگر حرارتی پیشرفته تر و کامپیوتر رقمی و سیستم ردیابی گلوناس و برج بازیافت شده است. یکی از جالب ترین تغییرات در تانک جدید، سیستم حفاظتی آن است.

قدرت بالقوه صادراتی این تانک یکی از خصوصیات اصلی گزینه جدید تانک «ت-۹۰» روسیه است. شرکت «اورال واگن زاوود» برای کاهش هزینه تولید تانک، تانک «ت-۹۰ ام اس» را مجهز به توپ ۲A46 کرده است که بر تانک «ت-۹۰» نیز نصب شده است. در گزینه جدید از توپ ۲A82-1M که جدیدتر است استفاده نشده است که بر تانک «ت-۹۰ آ» و نسل بعدی طرح «آرماتا» نصب شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «نشنال اینترست»،به ارزیابی نشنال اینترست قیمت این تانک با وجود مدرنیزه شدن، حدود ۴,۵ میلیون دلار است که نسبت به گزینه قبلی گرانتر است (۲,۵-۳,۵ میلیون دلار). هم اکنون شرکت «روس ابرون اکسپورت» که به صادرات تسلیحات روسی می پردازد، در حال اتمام  معاملات فروش تانک جدید به سفارش دهندگان بزرگی مانند مصر و کویت است.