تاسیسات موشکی جدید جمهوری اسلامی در «دره جهنم» سوریه

0
179

تصاویر ماهواره‌ای جدید نشان داده‌اند که جمهوری اسلامی پایگاه‌های موشکی جدیدی را در سوریه در «وادی جهنم» یا «دره جهنم» در منطقه بانیاس، غرب این کشور تاسیس کرده است.

تصاویری که توسط عکسهای ماهواره‌اى بین‌المللى «Image Sat International» ضمن یک گزارش مفصل ارائه شده ، نشان می‌دهد که این تاسیسات برای تولید و جمع آوری انواع مختلف موشک‌های مشابه مواضع پایگاه‌های نظامی پارچین و خجیر در جمهوری اسلامی طراحی شده است.

بنا به این گزارش، احتمال دارد که عناصر جمهوری اسلامی هم مسئول برنامه‌ریزی و ساخت این تاسیسات باشند که در مراحل پایانی است و به طور تخمینی این ساخت و ساز در ماه‌های اول سال ۲۰۱۹ تکمیل خواهد شد.

پایگاه دیگری نیز شامل خط تولید موشک زمین به زمین در داخل یک پایگاه نظامی قدیمی سوری در منطقه «مصیاف» در شمال غربی کشور تاسیس شده است. این پایگاه در ۷ سپتامبر ۲۰۱۷ توسط نیروی هوایی اسرائیل مورد حمله قرار گرفته بود.

دو پایگاه «وادی جهنم» و «مصیاف» در محدوده عملیات سیستم‌های موشکی S-400 روسیه قرار دارد و این امر باعث شده که از بمباران مستقیم جنگنده های اسرائیلی در امان باشند.

این گزارش افزوده که جمهوری اسلامی پس از آنکه رژیم سوریه برخی از زیرساخت های استراتژیک خود به شمال کشور پس از تحولات انقلاب سوریه، انتقال داده این سایت های استراتژیک را برای تاسیسات موشکی انتخاب کرده است.

این گزارش به سفر اخیر وزیر دفاع جمهوری اسلامی امیر حاتمی به سوریه و دیدار وی با مقامات سپاه پاسداران در این کشور و اظهارات حاتمی در ۲۶ آگوست مبنی بر کمک به سوریه برای گسترش توانایی های نظامی این کشور اشاره کرده است.

این گزارش تأکید کرده که طبق اعلام حاتمی همچنین تصاویر ماهواره ای، به وضوح استراتژی جمهوری اسلامی برای بازسازی زیرساخت های نظامی رژیم سوریه، به ویژه در زمینه تولید و توسعه موشک های زمین به زمین آشکار شده است.

در ماه های اخیر، اسرائیل چندین حمله هوایی علیه تاسیسات مختلف در سوریه انجام داده است که اغلب آنها زیرساخت های موشکی را هدف قرار داده بود. اما یکی از این حمله ها دکتر عزیز اسبر، که مدیریت پروژه توسعه سیستم موشکی سوریه را بر عهده داشت ، هدف قرار گرفت.

اسبر رئیس بخش ۴ مرکز مطالعات و تحقیقات سوریه بود و روابط نزدیک و طولانی با جمهوری اسلامی و حزب الله داشت.

با توجه به وی نقش مهم اسبر در روابط نظامی با جمهوری اسلامی احتمال آن می رود که وی در ساخت و ساز پایگاههای مصیاف و دره جهنم، و آماده سازی آنها برای تاسیسات موشکی جمهوری اسلامی در این منطقه نقش اساسی ایفا کرده باشد.

به گزارش العربیه؛ این گزارش تایید می کند که ایران فعالیت خود در سوریه را ضمن نقض آشکار قطعنامه های بین المللی ادامه می دهد، و ممکن است فن آوری موشکی خود در سوریه را به گروه”حزب الله” لبنان انتقال دهد.