تأکید اردوغان بر حضور نظامی کشورش در شمال سوریه

0
161

رئیس جمهور ترکیه وعده داد که داعش را از شمال سوریه بیرون براند. اردوغان بر حضور نیروهای نظامی کشورش در مناطق مرزی سوریه تأکید ورزید.

رجب طیب اردوغان که روز شنبه (۲۲ اکتبر) در بورسا در غرب ترکیه سخن می‌گفت، گفت که نیروهای مورد حمایت ترکیه به پیشروی در جهت شهر الباب ادامه می‌دهند و به زودی “عناصر افراطی” را از این منطقه بیرون خواهند راند.

الباب در شمال سوریه قرار دارد و در تصرف نیروهای داعش است. اخیرا کردهای سوریه با حرکت به سوی الباب، چند روستای پیرامون آن را از دست نیروهای داعش بیرون آوردند، اما خود زیر حمله موشکی ارتش ترکیه قرار گرفتند.

اکنون ارتش ترکیه مصمم است با حمایت از نیروهای نزدیک به این کشور، مناطق نزدیک به مرز ترکیه را از دست داعش و پیشمرگ های کرد بیرون آورد.

یک سخنگوی ارتش ترکیه روز شنبه تائید کرد که ۷۲ پایگاه داعش و ۵۰ پایگاه کردها زیر حملات موشکی قرار گرفته‌اند.

ترکیه از ماه اوت گذشته عملیاتی را در شمال سوریه آغاز کرده که هدف آن دور کردن کردها از نقاط هم‌مرز است.

دولت ترکیه از این نگران است که تشکیل مناطق خودمختار کرد در شمال سوریه، احساسات ملی را در میان کردهای ترکیه بیدار کند. حدود ۱۵ درصد از جمعیت ترکیه کرد هستند که از سوی ملی‌گرایان ترک زیر فشار و محدودیت‌های شدید به سر می‌برند.

نزاع با آمریکا

آمریکا که در جنگ داخلی سوریه کردها را متحد نزدیک خود در جنگ با “خلافت اسلامی” (داعش) می‌داند، از سیاست ترکیه در این منطقه ناخرسند است.

به نظر ناظران سیاسی عملیات ترکیه بر ضد کردها می‌تواند به مبارزه با داعش در عراق و سوریه آسیب بزند، زیرا بخش بزرگی از نیروی ترکیه به جای مبارزه با جهادگران مسلح صرف مقابله با نیروهای کرد می‌شود.

به کزارش دویچه وله؛ اردوغان اشاره کرد که به ترکیه، به عنوان عضو پیمان ناتو، توصیه شده که در پیشروی به سوی رقه، با مبارزان کرد همکاری کند، اما به گفته او یک چنین همکاری ناممکن است.