بیانیه تروئیکای اروپایی: رژیم جمهوری اسلامی با نقض برجام دیپلماسی را به مخاطره می‌اندازد

0
62

فرانسه، بریتانیا و آلمان روز جمعه در بیانیه ای مشترک رژیم جمهوری اسلامی را متهم کردند که با نقض تعهدات خود در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ روند دیپلماسی را به «مخاطره» انداخته است.

بیانیه مشترک پاریس، لندن و برلین در حالی صادر می شود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه گذشته اجرای تعهدات هسته ای رژیم جمهوری اسلامی را شرط بازگشت کشورش به برجام و لغو تحریم ها دانسته بود. سه کشور اروپایی امضاء کننده برجام در بیانیه روز جمعه خود آورده اند که رژیم جمهوری اسلامی «فرصت» پدید آمده برای «دیپلماسی هسته ای» را زیر سوال برده است.

برخی از رسانه ها روز چهارشنبه با استناد به گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی از آغاز روند تولید اورانیوم فلزی در تاسیسات هسته ای رژیم جمهوری اسلامی خبر داده بودند. تولید اورانیوم فلزی که از آن می توان برای ساخت سلاح های هسته ای استفاده کرد برخلاف تعهدات رژیم جمهوری اسلامی در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ است.

بیانیه مشترک فرانسه، بریتانیا و آلمان 

کشورهای غربی تولید اورانیوم فلزی رژیم جمهوری اسلامی را برای اهداف غیرنظامی «توجیه ناپذیر» می دانند. در بیانیه روز جمعه سه کشور اروپایی طرف برجام آمده است: «ما قویا از رژیم جمهوری اسلامی می خواهیم تا این فعالیت ها را بدون تعلل متوقف کند و دیگر در چهارچوب برنامه هسته ای خود گامی در راستای نقض تعهداتش برندارد.»

یورونیوز نوشت؛ در بیانیه سه کشور اروپایی امضاءکننده برجام تاکید شده است که بنا به این توافق رژیم جمهوری اسلامی تا پانزده سال اجازه تولید یا به دست آوردن اورانیوم فلزی را ندارد.