بیانیه اهل قلم در اعتراض به بازداشت نویسندگان

0
139

بیش از ۱۳۰ تن از اهالی قلم در ایران در بیانیه‌ای از موج جدید بازداشت نویسندگان و شاعران انتقاد کردند. آنها از حسن روحانی خواستند به وعده‌های انتخاباتی خود عمل و بازداشت‌شدگان را هر چه سریع‌تر آزاد کند.

جمعی از نویسندگان، روزنامه‌نگاران ایران با اشاره به موج جدید بازداشت نویسندگان و شاعران کشور خاطرنشان ساختند که همه این‌ها در دولتی دیده می‌شود که “شعار تدبیر و امید سر داده و برای گشودن قفل مشکلات از کلید” سخن گفته است.

علی‌اشرف درویشیان‌، مهرانگیز کار، بنفشه حجازی، عباس شکری، محسن حکیمی، محبوبه عباسقلی‌زاده از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند. آنها انتقال به مکان‌های نامعلوم، بازداشت به دلایل نامشخص توسط افراد ناشناس و محکومیت‌های سنگین را “شناسه‌های استبداد” خوانده و یادآوری کرده‌اند که “سکوت هرگز به رهایی کمک نخواهد کرد.”

در این بیانیه آمده است: «طی روزهای گذشته مأموران امنیتی در گرگان به خانه دو نویسنده به نام‌های روزبه گیلاسیان و الهه سروش‌نیا مراجعه و آن‌ها را بازداشت کردند. دو روز بعد به منزل محمدرضا حاج رستم‌بیگلو در کرج رفتند و او را با خود بردند و پس از چند روز به قید وثیقه آزاد کردند.»

روزبه گیلاسیان و الهه سروش‌نیا، دو نویسنده ایرانی دوشنبه ۲۳ آذرماه در گرگان بازداشت شدند. محمدرضا حاج رستم‌بیگلو، شاعر ایرانی نیز در ۲۵ آذرماه بازداشت شد.

در این بیانیه همچنین آمده است: «در طول ماه گذشته، یغما گلرویی، ترانه‌سرا نیز بازداشت و چند روزی را در مکانی نامعلوم به‌سر برد و در نهایت به قید وثیقه آزاد شد. پیش از این رویدادها مهدی موسوی، فاطمه اختصاری و کیوان کریمی نیز توسط دادگاه انقلاب، به حبس‌های طولانی مدت ۹ و ۱۱ و نیم ساله به همراه ۹۹ ضربه شلاق محکوم شدند. مهدی و حسین رجبیان، دو نویسنده دیگر نیز به تازگی با حکم شش سال زندان مواجه شدند.»

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری شاعرند و کیوان کریمی فیلمساز است.

در بیانیه با تأکید بر این که دولت سرگرم توافق هسته‌ای است و “وعده‌های دیگر را فراموش کرده” هشدار داده شده که ادامه سکوت دولت و بازداشت‌ها ممکن است وضع را بدتر از این کند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در رقابت‌های انتخاباتی سال ۱۳۹۲ گفته بود: «ما می‌خواهیم همه مسئولان امنیتی بیدار و هوشیار باشند. برخورد تند راه حل نیست. ما بیاییم واقعیت‌ها را باز کنیم. اگر شعار تند داده‌اند، قتل که نکرده‌اند برای شعار‌های تند تذکر می‌دهند، روانه زندان که نمی‌کنند. پرونده‌سازی‌ها را باید کنار بگذاریم.»

به گزارش دویچه وله؛ نویسندگان بیانیه با اشاره به همین سخنان روحانی، خواستار پایان دادن به بازداشت‌ها، لغو احکام صادره برای نویسندگان و آزادی فوری بازداشت‌شدگان شدند. آنها از دولت خواستند که با عمل به وعده‌های انتخاباتی خود نشان دهد که “از ابتدا مردم را فریب نداده است.”