بوئینگ: نسل جدید هواپیماها را به ایران می دهیم

0
231

تارنمای رسمی بوئینگ روز شنبه امضای قرارداد با ایران ایر برای فروش ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری را تایید کرد و نوشت این هواپیماها از فناوری های جدید هوایی بهره خواهند برد.

تارنمای رسمی بوئینگ نوشت: این قرارداد که ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ارزش دارد، شامل فروش ۵۰ فروند هواپیمای ۷۳۷ از نوعِ Max 8، پانزده فروند هواپیمای ۷۷۷ از نوعِ ۳۰۰ER و پانزده فروند هواپیمای ۷۷۷x است.

به نوشته بوئینگ، این توافق بر اساس تفاهم نامه ای است که دو طرف در ماه ژوئن (خرداد) امضا کرده بودند و با مجوز دولت آمریکا در ماه سپتامبر (شهریور) نیز هماهنگ است.

قرار است نخستین هواپیماهای سفارش داده شده، در سال ۲۰۱۸ تحویل ایران شود.

به گزارش انتخاب، طبق توضیحات تارنمای بوئینگ، هواپیماهای ۷۳۷ Max که ایران سفارش داده است، شامل پیشرفته ترین موتورهای هواپیما از نوع CFM International LEAP-1B خواهد بود و از فناوری جدید این شرکت در تولید بالچه ها نیز بهره خواهد برد. این هواپیماها که از سال آینده وارد خط تولید می شوند، نسبت به مدل های کنونی، ۱۴ درصد کمتر سوخت مصرف خواهند کرد.

بوئینگ های ۷۷۷-۳۰۰ER نیز ضمن مصرف پایینِ سوخت، بیشترین جایگاه بار در میان همه هواپیماهای مسافربری را دارد. تا امروز ۸۰۰ فروند از این هواپیما در سراسر جهان سفارش داده شده است.

بوئینگ های ۷۷۷ پهن پیکر که ایران سفارش داده است نیز از سال ۲۰۲۰ وارد خط تولید خواهند شد. این مدل، از موتورهای جدید بهره خواهند برد و بالهایشان از ماده کمپوزیتی ساخته خواهد شد که بکلی با مدل های قدیمی متفاوت است. در این هواپیماها همچنین از فناوری هایی استفاده خواهد شد که در هواپیماهای ۷۸۷ استفاده شده است.

بر اساس برآورد بوئینگ این توافق، به طور مستقیم و غیرمستقیم، ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در آمریکا ایجاد می کند.