بوئینگ برای ارتش آمریکا مخزن سوخت معلق می‌سازد!

0
260

بوئینگ برنده مناقصه ساخت هواپیماهای رباتیک سوخت‌رسان برای ارتش آمریکا شده است و اکنون در حال توسعه هواپیمای مخصوص خود است.

بوئینگ طی قراردادی ۸۰۵ میلیون دلاری مامور به ساخت تانکر سوخت‌گیری بدون سرنشین موسوم به “MQ-25 Stingray” برای ارتش ایالات متحده شده است.

این هواپیمای جدید در سنت لوئیس میزوری توسعه یافته و ساخته خواهد شد و ظرفیت سوخت‌رسانی به هواپیماهای نظامی ارتش آمریکا را فراهم خواهد کرد.

توسعه و ساخت این هواپیمای سوخت‌رسان از سال ۲۰۰۶ به عنوان یک هواپیمای بدون سرنشین چند منظوره شروع شد و در ابتدا به عنوان یک پلتفرم سلاح پنهان برای نفوذ به خطوط دفاعی دشمن شناخته می‌شد.

شرایط در سال ۲۰۱۶ به گونه‌ای تغییر کرد که تصمیم بر این شد تا از این هواپیما به عنوان یک وسیله تهاجمی استفاده شود که می‌تواند موشک شلیک کند و در صورت لزوم بمباران کند.

اما هدف ویژه ارتش آمریکا، استفاده از “MQ-25 Stingray” به عنوان یک سوخت‌رسان برای گسترش برد و افزایش پایداری ماموریت‌های جنگنده‌ها است. برای این منظور، بوئینگ، لاکهید مارتین، نورثروپ گرومن(Northrop Grumman) و جنرال اتمیکس(General Atomics) به رقابت پرداختند.

براساس قرارداد حاضر، بوئینگ تا ماه اوت سال ۲۰۲۴، چهار نمونه اولیه از این هواپیما را تولید خواهد کرد که امکان تولید ناوگانی متشکل از ۷۲ فروند Stingray با هزینه ۱۳ میلیارد دلار را فراهم خواهد کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، “لین کارت” رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت بوئینگ می‌گوید: این واقعیت که ما در حال آماده شدن برای اولین پرواز این نوع هواپیما هستیم، به لطف تیم برجسته‌ای است که نیازهای ارتش آمریکا را درک می‌کند.