به گفتۀ زنجانی شرکت نفت ایران ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول “گم شده” را دریافت کرده است

0
222

بابک زنجانی گفته است که محموله های نفتی ایران در دورۀ تحریم ها توسط  شرکت نفت این کشور فروخته و پول آن نیز در حساب همین شرکت در خارج وصول و بالاخره به ادعای بابک زنجانی در اثر تحریم ها بلوکه شده است. بابک زنجانی همچنین مدعی شده است که تاکنون بیش از چهار میلیارد تومان به دولت روحانی پول پرداخته است.
مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، دولت یازدهم گفته است که موفقیت چندانی برای شناسایی اموال بابک زنجانی در خارج از کشور به دست نیامده است، هر چند یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهای اخیر با استناد به صدای ضبط شدۀ بابک زنجانی در مجلس گفته است که نامبرده فقط ۲۵ میلیارد یورو در بانک های ژاپن “پس انداز” کرده است.
مصطفی پورمحمدی در ادامه به نامۀ بابک زنجانی به روحانی، حسن روحانی، اشاره کرده که در آن نویسندۀ نامه، به گفتۀ وزیر دادگستری، “حرف های بی ربطی” زده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ “فارس” خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران ایران دوشنبه ششم مهرماه نسخه ای از این نامه را منتشر کرد که در آن بابک زنجانی رییس جمهوری ایران و معاون اول او، اسحاق جهانگیری، را به “زورگویی” و تهمت زنی متهم کرده است.
بابک زنجانی به ویژه متهم است که در یک مورد ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار مبالغ مربوط به نفت فروخته شدۀ ایران را در بازار بین المللی به کشور برنگردانده است. بابک زنجانی در نامه اش به حسن روحانی با رد این اتهام گفته است که او هیچگاه با وزارت نفت معامله ای نداشته است. او گفته است که محموله های نفتی ایران در دورۀ تحریم ها توسط شرکتی که وی از آن به عنوان “یک مجموعه نفتی در خارج” یاد کرده فروخته و پول آن نیز در حساب همان شرکت البته در بانک بابک زنجانی در خارج وصول و بالاخره به ادعای بابک زنجانی در اثر تحریم ها بلوکه شده است.
بابک زنجانی در ادامه افزوده است که دولت حسن روحانی حالا از او می خواهد که پول دریافت شده توسط شرکت متعلق به وزارت نفت ایران را او باید مجدداً بپردازد، چون صاحب و سهام دار بانک محل وصول پول نفت ایران بوده است.
بابک زنجانی از حسن روحانی پرسیده است : “وزارت نفت مگر بارش را به من داده که پولش را از من مطالبه می کنید؟” بابک زنجانی از رییس جمهوری ایران همچنین پرسیده است : “آیا من باید تدبیر می کردم که میلیاردها دلار پول نفت را در یک شرکت ده هزار دلاری نگهداری نکنید؟”
او افزوده است که نمی تواند به درخواست حسن روحانی پاسخ مثبت داده و اطلاعات مربوط به سپرده گذاران و مشتریان بانک اش از جمله فروشندگان ایرانی نفت جمهوری اسلامی در بازار بین المللی را در اختیار دولت یازدهم بگذارد.
بابک زنجانی سپس تصریح کرده است که نفت ایران توسط شرکت های ایجاد شده توسط خود وزارت نفت ایران در خارج از کشور به فروش رسیده و پولش نیز وصول شده و بانک او نمی تواند مسئول پول بلوکه شدۀ ایران در نتیجۀ تحریم ها باشد.

بابک زنجانی در جای دیگری از سخنانش گفته است که بیش از چهار هزار میلیارد تومان از دارایی های شخصی اش را که با ارز هزار و صد تومان، یعنی با صرف سه میلیارد دلار سرمایه، پیش از سال ۱۳۹۱ جمع آوری کرده بود در اختیار دولت نهاده است.
البته، بابک زنجانی نگفته است که چگونه او توانسته سه میلیارد دلار ارز طی همین دوره جمع آوری کند. پیش از این بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی، گفته بود که دارایی های داخلی بابک زنجانی کفاف پرداخت بدهی هایش را نمی دهد.