بهترین فیلم‌های ترسناک سال ۲۰۲۲ تا امروز

0
249

تعداد فیلم‌های ترسناکی که امسال روی پردۀ سینما‌ها آمده‌اند اصلا کم نیست، اما واقعیت این است که کیفیت اکثر این فیلم‌ها به هیچ وجه راضی‌کننده نبوده است. خیلی از فیلم‌هایی که از قبل به عنوان بهترین فیلم‌های ترسناک سال معرفی می‌شدند، بعد از اکران با واکنش سرد مخاطبان و منتقدان مواجه شدند. «موربیوس» شاید مهم‌ترین نمونه از این فیلم‌های ناامید کننده بوده باشد.

اما این وسط چند فیلم متوسط و خوب هم بود که می‌شد دیدن آن‌ها را به طرفداران ژانر ترسناک و رازآلود توصیه کرد. چند مورد از این فیلم‌ها علاوه بر کشش داستانی و فضای دلهره‌آور، مضامین خلاقانه‌ای هم دارند که باعث تحسین منتقدان شده است. در اینجا هشت مورد از فیلم‌های خوب ژانر ترسناک را که در نیمۀ اول امسال اکران شده‌اند معرفی کرده‌ایم.


۱. خروج ممنوع (No Exit) امتیاز: ۶.۱/۱۰

بهترین فیلم‌های ترسناک سال 2022 تا امروز

داستان این فیلم دربارۀ زنی به اسم داربی است که برای ترک مواد مخدر در یک مرکز بازپروری بستری است. او وقتی خبر بیماری مادرش را می‌شنود از آن‌جا فرار می‌کند. داربی در مسیر خودش گرفتار کولاک می‌شود و مجبور می‌شود شب را در یک مسافرخانه بماند. همۀ جاده‌ها بسته‌اند و تلفن و موبایل هم کار نمی‌کند. به همین خاطر وقتی داربی متوجه حضور یک دختر با دست و پای بسته در یک ماشین ون می‌شود، خودش باید دست به کار شود و بفهمد که از بین چهار نفر دیگری که داخل مسافرخانه هستند کدامیک آدم‌ربا است. «خروج ممنوع» فیلم درجه‌یکی نیست، اما دست‌کم فضای پرتعلیقی دارد که می‌تواند مخاطب را با خودش همراه کند.

۲. نفرین شده (The Cursed) امتیاز: ۶.۲/۱۰

بهترین فیلم‌های ترسناک سال 2022 تا امروز

داستان این فیلم در اوایل قرن نوزدهم در یک روستای دورافتاده اتفاق می‌افتد. شخصیت اصلی فیلم یک پزشک آسیب‌شناس به اسم جان مک‌براید است که دربارۀ حملات مرموز و ترسناکی که در این روستا اتفاق افتاده تحقیق می‌کند. مردم دربارۀ حضور موجودات اهریمنی و نفرینی که روستا را فراگرفته حرف می‌زنند. آن چیزی هم که مک‌براید نهایتا کشف می‌کند، دست‌کمی از شایعات پخش شده ندارد. شاید داستان این فیلم تا حدی قابل‌پیش‌بینی باشد، اما تصاویر و فضای آن رازآمیز و دلهره‌آور هستند و شخصیت‌پردازی فیلم از موجود «گرگ‌نما» هم خاص و خلاقانه است.

۳. جوجه‌کشی (Hatching) امتیاز: ۶.۳/۱۰

بهترین فیلم‌های ترسناک سال 2022 تا امروز

تینیا دختر ۱۲ ساله‌ای است که یک روز در حال قدم زدن در جنگل یک تخم پرنده پیدا می‌کند و آن را با خود به خانه می‌آورد. تینیا این تخم را در تخت خواب خودش نگه‌داری می‌کند تا اینکه یک روز جوجۀ آن بیرون می‌آید. جوجه‌ای که در واقع یک هیولای بسیار وحشتناک و عجیب و غریب است که هر چقدر هم فیلم جلوتر می‌رود وحشتناک‌تر و عجیب‌تر می‌شود. دوستی و نزدیکی تینیا و این هیولا عاقبت خوشی برای این خانواده نخواهد داشت. منتقدان این فیلم را بسیار پسندیده‌اند و آن را ترکیب موفقی از ژانر ترسناک و نگاه عمیق و روانشناسانه در مورد کودکان به حساب آورده‌اند.

۴. مرد‌ها (Men) امتیاز: ۶.۳/۱۰

بهترین فیلم‌های ترسناک سال 2022 تا امروز

داستان این فیلم دربارۀ زنی به اسم هارپر است که بعد از حادثه‌ای که منجر به مرگ شوهرش می‌شود به یک روستای دورافتاده سفر می‌کند. اما کم کم یک شخص با هویت نامعلوم شروع به تعقیب او و پرسه زدن در اطراف خانۀ او می‌کند. در عین حال هیچ کس در روستا به درستی به هارپر کمک نمی‌کند و همۀ مردان روستا انگار چهره‌های دیگری از همان موجود شرور هستند. بخصوص یک سوم آخر این فیلم یک کابوس واقعی پر از خشونت و وحشت است. منتقدان علاوه بر بازی‌های درخشان فیلم، فضاسازی وهم‌انگیز و نگاه خاص و زنانۀ آن را قابل توجه دانسته‌اند.

۵. تازه (Fresh) امتیاز: ۶.۷/۱۰

بهترین فیلم‌های ترسناک سال 2022 تا امروز

داستان این فیلم دربارۀ دختری به اسم نوآ است که به دنبال پیدا کردن یک زوج مناسب برای خودش است. اما تا حالا موفق نشده و همۀ قرار‌هایی که با آدم‌های مختلف داشته به نحوی مایوس‌کننده از آب درآمده‌اند. اما آشنایی او با جوانی به اسم استیو این ماجرا را به سمت و سوی ترسناک و تاریکی می‌برد. آن چیزی که در ابتدا شبیه به یک آشنایی خیلی شاد و موفق است، کم کم برای نوآ تبدیل می‌شود به تلاشی هولناک برای فرار و زنده ماندن. منتقدان بازی‌های درخشان این فیلم را ستایش کرده‌اند و آن را اثر موفقی دانسته‌اند که ترس‌ها و تهدیدات آشنایی و رابطه در دوران مدرن را نشان می‌دهد.

۶. جنایت‌های آینده (Crimes of the Future) امتیاز: ۶.۶/۱۰

بهترین فیلم‌های ترسناک سال 2022 تا امروز

کارگردان این فیلم دیوید کراننبرگ است که بیشتر وقت‌ها در فیلم‌هایش نوعی نگاهی عمیق و فلسفی را با داستان‌های تخیلی در هم می‌آمیزد. داستان این فیلم در زمان آینده اتفاق می‌افتد؛ زمانی که انسان‌ها می‌توانند به راحتی از اندام‌های مصنوعی در بدن خودشان استفاده کنند و پیشرفت‌های پزشکی تقریبا مفهوم «درد» را از بین برده است. در این دنیا یک هنرمند آوانگارد تصمیم گرفته است که بیرون آوردن اندام‌های داخلی بدنش را تبدیل به یک جور نمایش هنری کند. ایدۀ خلاقانۀ این فیلم و ارائۀ یک تصویر تازه و نسبتا کم‌سابقه از ترس و خشونت، «جنایات آینده» را به یکی از فیلم‌های خاص و متفاوت امسال در ژانر ترسناک تبدیل کرده است.

۷. بی‌گناهان (Innocents) امتیاز: ۷.۰/۱۰

بهترین فیلم‌های ترسناک سال 2022 تا امروز

این فیلم دربارۀ دختربچه‌ای است که به همراه خانواده‌اش به تازگی به شهر دیگری نقل مکان کرده‌اند. این دختر در این محل جدید دوستان جدیدی هم پیدا می‌کند؛ آن‌ها هر روز در جنگل با هم بازی می‌کنند. اما کم کم می‌فهمیم که هر کدام از این بچه‌ها یک جور نیروی عجیب و غریب و مرموز دارد که می‌تواند با استفاده از آن به دیگران آسیب بزند. هر چقدر که فیلم جلوتر می‌رود، بازی‌های کودکانۀ این چند نفر بیشتر به نوعی شرارت اهریمنی شبیه می‌شود. نکتۀ درخشان این فیلم بازی‌های خیره‌کننده‌ای است که از بازیگران خردسال آن گرفته شده است. به علاوه، این فیلم توانسته است دنیای معصومانۀ کودکان را به بستری برای ایجاد عمیق‌ترین ترس‌ها تبدیل کند.

۸. تنها نخواهی بود (You Won’t Be Alone) امتیاز: ۷.۱/۱۰

بهترین فیلم‌های ترسناک سال 2022 تا امروز

داستان این فیلم در قرن نوزدهم و در مقدونیه اتفاق می‌افتد. دختری جوان توسط یک روح باستانی ربوده و به یک جادوگر تبدیل می‌شود. حالا این جادوگر جوان کنجکاو است که بداند زندگی کردن به عنوان یک انسان چه احساسی دارد. او یک کشاورز را می‌کشد و در قالب بدن او زندگی را ادامه می‌دهد. این تجربه برای جادوگر لذتبخش است و همین باعث می‌شود که او بخواهد این کار را تکرار کند و زندگی انسانی را از منظر بدن‌های مختلف تجربه کند.

رسانه‌های هنری نوشتند؛ نکتۀ بخصوصی که در این فیلم باعث تحسین منتقدان شده است، مضمون عمیقی است که در ضمن یک داستان ترسناک ارائه شده؛ این فیلم مثل کاوشی دربارۀ معنای انسان بودن، زندگی و مرگ است.