بهترین خطای دید سال ۲۰۲۰ معرفی شد

0
85

یک پلکان سه بعدی که ذهن انسان را فریب می‌دهد برنده مسابقه بهترین خطای دید سال ۲۰۲۰ شد.

با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۲۰، همه ما به برخی از اخبار جالب و سرگرم کننده یا حداقل برخی از اخبار حواس پرت کننده از اخبار ناخوشایند سال جاری احتیاج داریم. اکنون “مسابقه بهترین خطای دید یا توهم سال” برنده خود را اعلام کرده است که یک طرح کاملاً گیج کننده است.

این خطای دید که “پلکان شرودر سه بعدی” نامیده می‌شود، از پلکانی برخوردار است که وقتی ۱۸۰ درجه می‌چرخد، از هر دو طرف به یک شکل دیده می‌شود. این خطای دید مسحورکننده “پلکان کلاسیک شرودر” است که در سال ۱۸۵۸ توسط دانشمند آلمانی “هاینریش جی اف شرودر” منتشر شد.

“پلکان شرودر” یک خطای دید در یک نقاشی دو بعدی است که یک پلکان را نشان می‌دهد که از سمت چپ به راست به سمت پایین کشیده شده است، اما وقتی آن را وارونه می‌کنیم، باز هم به همین شکل دیده می‌شود.

اکنون سه بعدی کردن این مفهوم، آن را به سطح دیگری برده است و موجب شده تا به عنوان بهترین خطای دید سال ۲۰۲۰ معرفی شود.

“کوکیچی سوگیهارا” پدید آورنده این خطای دید از دانشگاه “میجی” ژاپن می‌گوید: پلکان سنتی شرودر یک تصویر دو بعدی است که دارای دو تفسیر است که تفسیر اول یک پلکان رو به پایین از سمت چپ به راست است و تفسیر دوم را می‌توان به راحتی اگر تصویر را وارونه کنیم، مشاهده کنیم.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، وی افزود: اکنون مدل سه بعدی آن نیز دارای دو تفسیر است. تفسیر اول که یک پلکان رو به پایین را از سمت چپ به راست نشان می‌دهد و تفسیر دوم وقتی آشکار می‌شود که پلکان را در محور افقی ۱۸۰ درجه بچرخانیم.