بلومبرگ: پس از شدت عمل اروپا، جمهوری اسلامی برای گریز از تحریم‌ها راهی شرق شد

0
246

تلاش های آمریکا برای فشار مالی بر جمهوری اسلامی جواب می داد. بانک های اروپایی که جریمه های سنگینی پرداخته بودند، گردش پول را متوقف کرده و تحریم های شدیدی بر بخش بانکی و انرژی جمهوری اسلامیتوافق اعمال کردند تا جمهوری اسلامی را به آمدن به میز مذاکرات هسته ای مجبور کنند. اما مقام های آمریکایی زود دریافتند که جمهوری اسلامی کانال تازه ای برای مبادلات غیرقانونی اش در آسیا پیدا کرده بود.

شهادت متهمین در دادگاه نشان می دهد، وام دهندگان در کره جنوبی، تایوان و دیگر نقاط در شرق آسیا آگاهانه یا ناآگاهانه به جمهوری اسلامی در دور زدن تحریم های تجاری پیش از توافق هسته ای کمک کردند تا جمهوری اسلامی از محل فروش نفت دلار به دست بیاورد.

مقام های مسول در وزارت خزانه داری آمریکا که پیشتر بانک های اروپایی را میلیاردها دلار به دلیل نقض تحریم های آمریکا جریمه کرده بودند، اینک توجه خود را معطوف بانک های آسیایی کرده اند.

«ووری بانک»، «بانک صنعت کره» و وام دهندگان دولتی کره جنوبی از جمله موسسات مالی هستند که احتمالا مشمول مجازات هایی خواهند شد.

به گزارش صدای آمریکا به نقل از بلومبرگ؛ طی دو سال گذشته علیه «بانک کشاورزی چین»، «بانک نانگ هیوپ کره جنوبی» و «بانک بازرگانی بین المللی تایوان» اقدام هایی صورت گرفته بود. «بانک میتسوبیشی توکیو» هم بیش از ۵۶۰ میلیون دلار جریمه پرداخته است.