«بفتا» برندگانش را شناخت

0
160

در مراسم «بفتا» که یکشنبه شب در لندن برگزار شد «لالالند» با دست پر و با کسب پنج جایزه به خانه برگشت.

 هفتادمین دوره جوایز بفتا که از سوی آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) اهدا می شود ساعت هفت یکشنبه شب در رویال آلبرت هال لندن کار خود را شروع کرد و برندگان این دوره را شناخت.

این مراسم در حالی برگزار شد که شاهزاده ویلیام، نوه ملکه بریتانیا و همسرش کاترین میدلتون از مهمانان امسال بودند.

این دوره از مراسم دوره سختی برای داوری بود که باید در فیلم‌های مطرحی کار خود را انجام می‌دادند و در واقع ۱۵ برنده اصلی وجود داشت. «منچستر کنار دریا»، «حصارها»، «شیر»، «ورود»، «هکساو ریج»، «جکی» و «فلورانس فاستر جنکینز» از مدعیان اصلی امسال بودند.

در نهایت در این مراسم «لالالند» که در ۱۱ بخش نامزد دریافت جایزه شده بود، موفق به کسب جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی برای دمین شازل، بهترین بازیگر زن برای اما استون، بهترین فیلمبرداری برای لینوس ساندگرن و بهترین موسیقی برای جاستین هورویتس شد.

اما رایان گاسلینگ جایزه بازیگر مرد را از دست داد و جایزه بهترین بازیگر مرد به کیسی افلک برای بازی در «منچستر کنار دریا» ساخته کنت لونرگان رسید.

در عین حال «شیر» موفق شد با کسب دو جایزه در بخش  بهترین بازیگر مرد نقش مکمل برای دو پاتل و بهترین فیلمنامه اقتباسی برای لوک دیویس از مراسم بیرون بیاید. در این بخش ماهرشالاعلی بازیگر  «مهتاب»  دست خالی ماند.

جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل نیز همان طورکه انتظار می‌رفت به وایولا دیویس برای «حصارها» ساخته دنزل واشنگتن رسید.

جایزه بهترین فیلم بریتانیایی نیز به «من، دانیل بلیک» به کارگردانی کن لوچ رسید که مسیر موفقیت را با دریافت نخل طلای جشنواره فیلم کن شروع کرده بود.

جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان نیز به «پسر شائول» ساخته لاشلو لمس از مجارستان اهدا شد که جایزه اسکار سال پیش را گرفته بود.

«زیر سایه» ساخته بابک انوری کارگردان ایرانی ساکن بریتانیا موفق به کسب جایزه بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی شد. این فیلم نماینده بریتانیا در بخش اسکار خارجی‌زبان بود.

جایزه بهترین مستند به «سیزدهمین» ساخته آوا دوورنی رسید و در بخش انیمیشن «کوبو و دو رشته سیم» موفق شد تا رقبایی چون «در جستجوی دوری» و «موانا» و «زوتوپیا» را پشت سر بگذارد.

به گزارش مهر به نقل از گاردین،در مراسم یکشنبه شب جایزه دوستی بفتا نیز به مل بروکس کارگردان، بازیگر و کمدین آمریکایی اهدا شد.